Наречена для тата

Наречена для тата: Михайло Присяжнюк про пільги для татусів-одинаків в Україні

Шоу «Наречена для тата» порушує проблему батьків-одинаків у нашій країні. Юрист Михайло Присяжнюк розповість, які пільги мають самотні татусі в Україні, а також дасть корисні юридичні поради. Детальніше читайте в нашому матеріалі.

iStock-638884032

Зазвичай, батьками-одинаками стають не з власної волі, а через певні обставини. Найпоширенішими причинами є:

  • позбавлення матері материнських прав
  • відмова матері від виховання дитини
  • перебування матері тривалий час у лікувальному закладі
  • перебування матері в місцях позбавлення волі
  • смерть матері дитини

Тому статус «батько-одинак» необхідно розглядати як можливість і необхідність для дитини виховуватися хоча б одним із батьків, що набагато краще, ніж перебування в дитячому будинку або подібних установах.

Згідно з чинним законодавством, батьки-одинаки наділені тими ж юридичними правами й пільгами, що й самотні матері. Крім того, пільги будуть поширюватися не лише на вдівця, а й на батька, який опікується дитиною, в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі, розлучення, коли батько самостійно виховує дітей, а також коли людина всиновила дитину.

Перелік основних пільг та юридичних прав самотніх батьків

Тимчасова допомога

Згідно з ч. 8 ст. 181 Сімейного кодексу України, якщо самотня мати (батько) не здатна утримувати дитину, то призначається тимчасова допомога від держави не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини її віку.

Відпустка

Ст. 10 та ст. 19 Закону України «Про відпустки» свідчать, що щорічну відпустку батьки-одинаки й матері-одиначки можуть підлаштовувати під потреби дітей (карантини в навчальних закладах, шкільні поїздки, екскурсії). Але, якщо ви влаштувалися на сезонну роботу, період якої кілька місяців, то протягом цього часу відпустку взяти неможливо.

iStock-638107950

Більше на тему: 7 правил ідеального батька для дівчинки

У ст. 182 Кодексу Законів про працю написано, що стандартна кількість днів відпустки – 24. Але матері (батьки) зі статусом одинаків можуть розраховувати на додаткові 10 днів – соціальну оплачувану відпустку. Якщо ви не використали соціальну відпустку, то вона не згоряє, а переноситься на наступний рік або виплачується матеріально в разі звільнення.

Гнучкий графік

Згідно ст. 177 КЗпП України самотніх батьків і матерів не можна відправляти у відрядження або змушувати працювати понаднормово. Також ст. 56 КЗпП говорить про те, що, якщо в самотніх батьків є потреба скоротити свій робочий день, вони мають право так зробити, але обов’язково відпрацювати в день мінімум 4 години. Є ще один пункт, який є привілеєм для самотніх матерів (батьків) – зсунутий графік роботи. Наприклад, якщо вашій дитині ще немає 14 років, ваш робочий день може починатися на годину раніше чи пізніше без втрати зарплатні.

Звільнення

Згідно зі ст. 184 КЗпП України, самотніх батьків і матерів не можна звільняти, якщо дитині не виповнилося 3 роки. Якщо підприємство повністю закривається, то його представники зобов’язані знайти нове місце роботи самотньому батькові чи матері, а протягом періоду працевлаштування виплачувати зарплатню, але не довше 3 місяців.

Податки

Постановою Кабміну № 1227 від 29.10.2010 самотні батьки й матері мають право платити податки меншого розміру. Як це відбувається: із зарплатні визначають базу, з якої вираховують податки. Для самотніх батьків ця база менша, залежно від розміру соціальних пільг, що становить 150% на кожну дитину віком до 18 років.

Більше на тему: Наречена для тата-2: як знайти спільну мову з дитиною коханого

Юридичні рекомендації для батьків-одинаків від Михайла Присяжнюка

  1. Користуйтеся всіма законними пільгами та вимагайте їх надання.
  2. Домагайтеся виплати всієї гарантованої державою матеріальної допомоги.
  3. Вимагайте аліменти з матерів, які відмовилися виховувати свою дитину або позбавлені батьківських прав.

Читайте нас також у Viber та Telegram СТБ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: