PCEtLSA8c2NyaXB0IGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWlkPSIxMjQ5Ig0KZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJTVEJfRnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tY29udGVudF9pZD0ic3RiLnVhIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMTEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4gLS0+

Права і обов’язки жінки, що йде в декретну відпустку

13.05.2016

У вашій родині сталося щастя: ви побачили 2 заповітні смужки! Але після радості і ейфорії прийшло переживання про те, як бути з роботою, коли слід йти в декрет, які документи можуть знадобитися вже найближчим часом і про багато інших речей. Майбутній мамі хвилюватися не можна, та й закон на вашому боці. Що необхідно знати про права та обов’язки жінок, що йдуть в декретну відпустку, розповів юрист і експерт багатьох проектів на СТБ Михайло Присяжнюк.

Y18A0142

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про відпустки», а також ст. 179 Кодексу законів про працю України, на підставі медичного висновку (лист непрацездатності) жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Тривалість відпустки становить: 70 календарних днів до пологів і 56 (70 – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Читайте також: Оформлення та отримання субсидій в Україні. Поради юриста

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вираховується сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

Згідно зі ст. 180 Кодексу законів про працю України, у разі надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на даному підприємстві, в установі, організації в поточному робочому році.

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати по догляду за дитиною більшої тривалості.

Читайте також: Які документи потрібно перевірити у продавця квартири? Поради юриста Михайла Присяжнюка

 

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабусею, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, а також одним із прийомних батьків.

За бажанням батьків, у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами оформляється на підприємстві, де працює жінка, або в управлінні праці та соціального захисту, якщо не працює. Всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Допомога по вагітності та пологах жінкам призначається і виплачується за місцем основної роботи (служби).

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Читайте також: Що робити, якщо вас звільняють без пояснення причин

Допомога при народженні дитини призначається в розмірі 41 280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом 36 місяців рівними частинами. У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Згідно з ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України, звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – якщо дитина потребує догляду), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їхнього звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: