Як перестати заїдати свої проблеми
Зіштовхуючись з проблемами в житті, багато хто з нас починають шукати розраду в їжі. Поступово це може перетворитися на хронічне заїдання своїх неприємностей, і як підсумок – зайва вага. Психолог проекту «Детектор брехні» Оксана Ероховіч розповіла, як не стати заручником цієї проблеми.
Оксано, чому людина починає заїдати проблеми?
Дуже часто саме таким чином людина йде від дискомфорту. Від таких людей чуєш фрази: «Мені дуже самотньо і я потребую в задоволенні». Їжа стає найбільш доступним джерелом задоволення. Що також важливо, найчастіше заїдають проблеми у відносинах, і як раз для того, щоб поїсти, компанія, діалог, розмова не потрібні. Від такого швидкого задоволення ефект полегшення не настає, і людина починає їсти ще. У разі героїні проекту «Детектор брехні» Мар’яни, вона ще й пити початку, і в алкоголі вже шукала розраду від того, що у неї зайву вагу.
Як людині вийти з цього порочного кола?
Перш за все, задати собі питання: «Чи голодний я?» Або насправді хочеться чогось іншого. Якщо приходить розуміння того, що хочеться зовсім не їжі, а вирішення конфлікту, проблеми у відносинах, то працювати коштує вже безпосередньо з проблемою. І, звичайно, важливо вчасно зупинитися, якщо мова про переїдання.
Як допомогти близьким, які виявилися заручником харчової залежності?
Батьки часто можуть не помічати цієї проблеми взагалі. Справа в тому, що для батьків у таких ситуаціях створюється ілюзія безпеки – дитина у полі зору, біля телевізора або комп’ютера, отже, йому нічого не загрожує, у батьків є можливість контролю. Але їм вкрай важливо звернути увагу, чи не заміщає дитина їжею інші потреби, у спілкуванні, наприклад. Те ж саме стосується не тільки батьків, а близьких в цілому. Як тільки помічаєте, що у людини залежність від тарілки, варто акуратно підвести людину до усвідомлення того, що йому насправді не їжі хочеться, а вирішення своєї проблеми. І тут найкраще просто поговорити, з’ясувати причину і підтримати.