Сімейна психологія

Як позбутися від постійного відчуття провини?

Знайти людину, яка не почувалася винною за щось у своєму житті – завдання не з простих. Правда такий психологічний стан кожен сприймає по-різному: деякі відчувають себе винуватим за конкретні вчинки, інші ж стають «винуватим» на все життя, не даючи собі бути щасливим. Як позбутися від постійного відчуття провини? Читайте в матеріалі!

Як позбутися від постійного відчуття провини? Читайте в матеріалі!

Як позбутися від постійного відчуття провини? Читайте в матеріалі!

У першу чергу, варто прислухатися до себе і розібратися в природі появи провини у вас. Якщо ви відчуваєте винуватим себе за конкретні дії, в яких об’єктивно варто було вчинити інакше, це нормально. Якщо який-небудь вчинок мучить вас і не дає жити спокійно – обов’язково розберіться в питанні, адже ця думка може надовго засісти в голові. Попросіть прощення у людини, яку ви могли образити, відвідайте психолога (в разі необхідності), проаналізуйте висновки, щоб в подібній ситуації зробити правильний вибір.

Бувають ситуації, в яких людина об’єктивно не винна, але відчуває себе саме так, що несе деструктивний вплив на психіку і самооцінку. Наприклад, на роботі співробітник вважає, що відповідальний за будь-яку проблему в колективі (до якої, найчастіше, і відношення не має), у компанії друзів може засмутитися через погано проведений вечір (йому здаватиметься, що винен саме він), зі своєю половинкою всі проблеми, звісно, завдяки йому (адже можна було згладити початок конфлікту, бути уважніше, лояльніше і т.п.). Всі ці «дрібниці» легко і просто псують життя!

Читайте також: Як знайти час жити, якщо ви постійно на роботі?

Щоб позбутися від постійного відчуття провини, вам варто:

– Розібратися, чи відчуваєте ви провину за вчинки, в яких насправді не винні.

– Визнати, що ви не ідеальні. Багато хто намагається відповідати стандартам (власним або нав’язаним оточуючими), не досягаючи яких розчаровуються в собі, несучи провину за невідповідність день у день. Пам’ятайте, що ви не повинні виправдовувати чиїсь очікування. Розвивайтеся і будьте кращими не за когось, а за самого себе.

– Не беріть на себе провину за почуття інших. Наприклад, якщо ви перебуваєте з людиною через те, що боїтеся образити її почуття своєю відмовою, тим самим ви руйнуєте і своє життя, і її. Також багато хто боїться висловити свою думку, коли їх щось не влаштовує, щоб не образити. Ви не можете відповідати за те, як сприймуть ваші слова або дії будь-хто.

14

– Не брати на себе провину за вчинки інших. Кожна людина – господар своєї долі. Якщо хтось прийняв певне рішення, навіть завдяки вашій пораді, пам’ятайте, що тільки він відповідає за свої вчинки.

Читайте також: Як перестати ревнувати?

– Помилки – це нормально. Якщо людина не помиляється – вона не розвивається і не вчиться, тому не варто відчувати себе винним за кожен невірний крок. Головне – зробити висновки і перетворити помилку на корисний досвід для вашого майбутнього.

– Замінювати провину відповідальністю. Часто вина вкорінюється у нашій свідомості з самого дитинства, завдяки родині та вихователям. Наприклад, «ти не любиш своїх батьків, якщо приходиш брудним з прогулянки», «через те, що ти захворів, я не зможу піти на роботу» і т.п. – всі ці фрази змушують почувати себе винуватим і закладаються в нашій підсвідомості. Доросла людина повинна нести відповідальність за свої вчинки, а не вину і докори сумління. Часто саме психологічною незрілістю люди виправдовують нерішучість та небажання приймати рішення.

– Пам’ятати, що почуття провини – небезпечний важіль для маніпуляцій. Якщо хтось запевняє вас, що ви перед ним винні, швидше за все, ця людина маніпулює вами для особистої вигоди. Завжди відстоюйте свою думку і не піддавайтеся на провокації.

– Скористатися психологічними прийомами. Допомогти позбутися від постійного відчуття провини можна за допомогою фахівця, а також самостійно, попередньо ознайомившись з різними методами для цього. Наприклад, запишіть на аркуші всі ситуації і вчинки, за які ви себе звинувачуєте, навіть найнезначніші, подумайте над кожним пунктом, а після – спаліть його. Це допоможе очистити думки і розібратися з усіма моментами, що вас бентежать.

Залишайтеся собою в будь-якій ситуації, не намагайтеся бути ідеальними і пам’ятайте, що ви відповідальні лише за свої дії та вчинки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Дякуємо!

Тепер редактори знають.