Сімейна психологія

Як не дати трудоголізму зіпсувати стосунки з рідними

У наш час трудоголізм – дуже поширена проблема. Це бажання працювати, що виходить за рамки природної працьовитості. Психолог Вікторія Любаревич-Торхова розповіла про те, як членам сім’ї ужитися з трудоголіком, а також про методи відволікання для тих, хто не може контролювати своє прагнення працювати.

Для того, щоб уникнути сварок і розбіжностей на ґрунті трудоголізму, людині потрібно приділяти час своїм рідним.

«Потрібно укладати певний пакт з близькими людьми, якого потрібно беззаперечно дотримуватися. По-перше, якщо ви трудоголік, і у вас є якийсь вільне віконце – 5-10 хвилин вранці, 20 хвилин увечері. Намагайтеся провести цей час з близькими якісно. Не паралельно – разом пройтися по коридору або швидко поснідати поруч. Поспілкуйтеся, не забувайте питати про те, як справи у ваших рідних, цікавитися їхніми радощами і переживаннями, а не говорити тільки про себе. Це дуже поширена помилка трудоголіків – вони забувають перемикатися на своїх рідних», – каже психолог.

Вікторія стверджує, що роботі властиво не закінчуватися ніколи. Тому дуже важливо для трудоголіка навчитися контролювати таку свою особливість, як надініціатівність.

Studio shot of young woman working in office covered with adhesive notes

«Для того, щоб робота не збільшувалася, потрібно завжди зважувати, чи справді це доленосне завдання зараз, у якого горять терміни, чи це просто прояв надініціатівності? Що вам дасть виконання завдання, за яке ви прагнете узятися? Завжди ставте собі такі важливі питання, бо на чаші терезів стоїть визначення того, хто ви є: домашня людина, член сім’ї – мама, тато, дружина, чоловік, або ви просто співробітник, який біжить за уявної похвалою. Трудоголіки самі завищують очікування, стандарти, вимоги до себе », – пояснює фахівець.

Вікторія Любаревич-Торхова підказала, як навчитися абстрагуватися від роботи і перемикати свою увагу на домівку.

«У когнітивно-поведінкової психології є техніка« Тут і зараз ». Вона дуже важлива для того, щоб людина вчасно усвідомлювала, де вона знаходиться. Фізично трудоголік може бути вдома, а головою – продовжувати працювати, думати про те, куди він поклав папірець, на який дзвінок відповів, а кому ще не зателефонував … Подумки він продовжує допрацьовувати пункти своєї роботи. Людині потрібно виконати техніку заземлення: важливо усвідомити, де ви зараз знаходитесь, який час доби – день чи ніч, які запахи навколо вас переважають, хто знаходиться поруч з вами, і де взагалі перебуваєте ви самі, у що ви одягнені, у що хочете перевдягнутися , який хочете створити навколо себе затишок, про що ви говорили зі своєю дитиною, яку тему ви хотіли б підхопити, продовжити її обговорення далі … Так розширюється коло, квіточка. Пелюстки все більше і більше розростаються, і так людина починає переважати в новій ситуації, нових умовах – вдома, з рідними ».

Читайте також: Как из-за стрессов не срываться на членах семьи?

Якщо трудоголік не усвідомлює, що щось іде не так в його сімейних відносинах через величезну кількість роботи роботи, можна допомогти йому пробудити «почуття провини» – для того, щоб збалансувати сфери життя. Він може пробудити свідомість тим, що дасть висловитися дитині, коханій людині або батькам на тему «У чому вам мене не вистачає?».

«Ви як трудоголік, повинні скласти список з відповідей. Приміром, близька людина хоче мати можливість порадитися з вами, розповісти вам про свій день або хоч іноді бачити вашу участь у її житті. Включайте це якісне спілкування в свій щоденний графік.

Займайтеся плануванням своїх вихідних. У якісне планування неодмінно повинен входити вид відпочинку, який людину насичує емоційними ресурсами. Для когось це пасивний відпочинок – просто полежати. Для когось активний, для когось і активний, і пасивний. Відпочинок повинен бути. Якщо людині потрібен пасивний відпочинок, а домашні розібрали його на свої справи, то спілкування їх буде неякісним “, – впевнена психолог.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Дякуємо!

Тепер редактори знають.