Я соромлюсь свого тіла

Іпохондрія: симптоми, причини і як лікувати

Хто з нас хоча б раз у житті не скаржився на захворювання, у наявності симптомів якого переконав себе сам? Іноді стан людини, яка скаржиться, справді виявляється нездоровим. Ось тільки не через ймовірну хворобу, а внаслідок іпохондричного розладу. Що ж таке іпохондрія? Які причини появи іпохондрії? Як діагностувати і як вилікувати іпохондрію? Детально розповіли лікарі проєкту «Я соромлюсь свого тіла» .

ипохондрия это

Більше на тему: Як зрозуміти, що у вас алергія на домашніх тварин: симптоми

Що таке іпохондрія?

Іпохондрія – це соматоформний розлад, за якого людина помилково підозрює, що незначні зміни у функціонуванні її організму можуть бути ознаками серйозного захворювання. Пацієнти з іпохондрією дуже бояться зараження різними невиліковними хворобами або перебувають у повній упевненості, що вони серйозно хворі.

При цьому лікарі ніяких реальних проблем не знаходять, що формує у пацієнта відчуття наявності в нього «невідомої науці й невиліковної хвороби». Іпохондрія насправді – це своєрідне ставлення до тіла, що базується на відчутті тривоги та небезпеки. Формується таке ставлення ще в дитинстві, якщо вона росте хворобливою або в сім’ї є хтось серйозно хворий.

Але в будь-якій, на перший погляд неконструктивній, поведінці іпохондрика є так звана «вторинна вигода», тобто те, що людина отримує взамін – увага, інтерес, турбота, а часом навіть страх в очах близьких від однієї думки втратити рідну людину.

Причини іпохондрії

как вылечить ипохондрию

Більше на тему: Як відрізнити грибок від інших захворювань

Іпохондрія може виникати в будь-якому віці. Найчастіше нею страждають підлітки та молоді люди. Однаково часто хвороба проявляється у чоловіків і жінок.

Причини появи цього розладу вивчені недостатньо. Вважається, що факторами ризику іпохондрії можуть бути:

 • фізичне або сексуальне насильство в минулому
 • різні порушення роботи кори головного мозку
 • збій у роботі між корою головного мозку й вегетативним відділом нервової системи
 • перенесені в дитинстві серйозні хвороби
 • складність у вираженні емоцій
 • наявність іпохондриків у сім’ї
 • нервові зриви
 • фізичні перевантаження
 • невпевненість у собі, депресивні риси особистості.

Ознаки іпохондрії зазвичай помічає оточення людини. У неї з’являється нав’язлива ідея своєї невиліковності, підозра наявності серйозної хвороби або ризику нею заразитися. Іпохондрики вказують на симптоми захворювань серця, шлунка, статевих органів, головного мозку, у них з’являються слабкість із недугами, нервозність і сльозливість, постійно змінюється настрій. Іпохондрики багато читають спеціальної літератури з медицини, вишукуючи в себе симптоми за описом або підганяючи себе під опис хвороб.

Пацієнти, які страждають від цього розладу, постійно ходять на консультації до лікарів. Особливо якщо напад іпохондрії супроводжується депресією: тоді хворий стає постійним клієнтом медичних фахівців усіх спеціальностей.

Діагностика та лікування іпохондрії

что такое ипохондрия

Більше на тему: Подагра: причини, симптоми, лікування

Встановлення діагнозу й пошук шляхів вирішення проблеми здійснюється в кілька етапів:

 • Спочатку необхідно виключити реальні проблеми зі здоров’ям.
 • Необхідно провести стандартний набір досліджень: аналізи крові й сечі, калу, УЗД внутрішніх органів, додаткові дослідження відповідно до скарг.
 • Якщо виключені всі проблеми зі станом здоров’я за висновками фахівців, а пацієнт проявляє всі ознаки іпохондрії – необхідно звернутися до психіатра або психотерапевта, який підбере індивідуальну терапію.

Будьте здорові!

Більше на тему: Ознаки раку матки та яєчників: основні симптоми

Читайте нас також у Viber та Telegram СТБ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: