Сімейна психологія

Як підготувати дитину до народження братика чи сестрички?

Не рідкість, коли батьки, вже маючи дитину, хочуть розширити сім’ю, і заводять ще одного малюка. Але як налаштувати старшу дитину так, щоб вона не відчувала до новонародженого ворожості? Про це розповіла психолог проекту «Врятуйте нашу сім’ю» Ірина Кіриченко.

Fotolia_50190614_Subscription_Monthly_M

Сприйняття вагітності мами залежить від віку дитини. Якщо вона дуже маленька (їй рік-півтора), то немає необхідності в особливій підготовці, адже дитина ще не усвідомлює, що в сім’ї з’явиться новий член. До того ж, діти з маленькою різницею у віці часто звикають один до одного, і можуть бути хорошими друзями в майбутньому.

Читайте також: Не существует плохих детей

Часом бувають ситуації, коли дитина сама хоче, щоб у неї був маленький братик або сестричка. Наприклад, таке часто можна спостерігати в 3-4 роки, коли малюк ходить в садок, і бачить, що у інших діточок є ще малюки в сім’ї.

Рідше можна зустріти дітей, які свідомо налаштовані на те, що вони не хочуть мати ні братів, ні сестер. Це залежить від рис характеру. Якщо дитина спочатку егоїстично налаштована, вона насилу прийме когось ще. Адже вона звикла, що вся увага дістається їй, і для неї народження брата або сестри може бути досить травматичною подією.

Читайте також: Как наладить отношения между отчимом и ребенком?

Як тоді поводитися батькам? Важливо не ізолювати дитину від того, що мама вагітна. Вона повинна брати участь у цьому, розуміти, що в животику хтось є, зростає. Дайте дитині зрозуміти, що вона теж важлива, що вона допомагає мамі, може завжди поговорити з нею. Важливо, щоб дитина не відчувала себе обмеженою, через те, що  мама перебуває в особливому стані.

Батьки не повинні виправдовуватися, думати, що вони здійснюють щось неправильне, відчувати провину за те, що в житті старшої дитини відбудуться певні зміни. Не варто також говорити їй, що ви завели молодшенького для того, щоб тому було з ким грати. Дитина не повинна пов’язувати цю відповідальність з появою немовляти, думати, що це для неї.

Поява другої дитини не повинна сильно змінювати життя старшої. Вона не має переживати відчуття покинутості .

Читайте також: Как преодолеть послеродовую депрессию?

До речі, якщо дитина ще спить з батьками, і у зв’язку з народженням малюка її потрібно буде переселити в дитячу кімнату, то варто зробити це ще до того, як ви скажете, що в сім’ї буде поповнення. Це важливо для того, щоб дитина не асоціювала невелике переселення з тим, що її віддаляють у зв’язку з появою немовляти. Так як це апріорі викличе негативне ставлення до новонародженого.

Якщо мама зможе розподілити увагу між своїми дітьми рівномірно, присвячувати себе не тільки молодшій дитині, а й старшій, проводити з нею час (а коли мама зайнята, цим би займався тато), ходити з нею гуляти, давати зрозуміти, що дитина теж важлива, то, я думаю, вона з легкістю переживе цей час, без травм.

Читайте також: Почему ребенок не слушается? Ключ к пониманию

І краще батькам повідомляти про народження другої дитини разом. Важливо, щоб не одна мама розповіла про поповнення в сім’ї, а зробила це з татом (якщо мова йде про повноцінну сім’ю). Ви можете покликати дитину, і сказати, що у вас для неї є радісна новина – ваша родина скоро стане більше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Дякуємо!

Тепер редактори знають.