Все буде добре

Допомога психолога: Як правильно говорити з людьми, які пережили жахіття окупації?

Армія росії від початку повномасштабного вторгнення тимчасово окупувала деякі території України та населені пункти. Місцями вони не втрималися довго, а в інших містах та селах влаштували різанину серед цивільних. У новій рубриці щоденного дайджесту «Все буде добре»«Допомога психолога»Дмитро Карпачов розповів, як правильно говорити з людьми, які пережили жахіття окупації.

Попомога психолога Дмитро Карпачов

Дівчина з Вінниці звернулася за допомогою тому, що до неї має приїхати сестра, яка місяць була під окупацією рашистами. Героїня не знає, як взагалі з нею правильно спілкуватися, бо та втратила і чоловіка, і дім.

Як правильно говорити з людьми, які пережили жахіття окупації

  1. Дайте їм відпочити та відчути себе у безпеці.

У людей травматичний досвід. Можливо, вони на деякий час хочуть забути про те, що було, щоб перезавантажитися, привести до ладу психіку. Щоб пізніше повернутися до цього. Зараз важливо, щоб вони відчули, що їм більше нічого не загрожує.

  1. Ініціатива розмови має надходити від них. Не тисніть своїми запитаннями.

Якщо людина говорить першою ― обов’язково підтримуйте цю розмову, це полегшить її стан. Можна спробувати запитати, як людина себе почуває, проте не можна наполягати. Можливо, людина не захоче говорити про це саме з вами.

Допомога психолога

  1. Будьте щирими. Уникайте штампів на кшталт «все буде гаразд», «я тебе розумію», тощо.
  2. Якщо людина закривається і сумує протягом кількох тижнів ― вмовте її звернутися до психотерапевта.

Така ситуація свідчить про те, що людина не в змозі справитися з цією ситуацією самостійно, можливо, вона не розуміє, що їй потрібна допомога.

  1. Не беріть на себе роль професійного психотерапевта.

Допомога психолога

Потрібна допомога психолога під час війни? Пиши у спеціальний чатбот у телеграмі @STB_dopomoha_psykholoha_bot і ставай героєм рубрики «Все буде добре».

Читайте нас також у Viber і Telegram СТБ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: