PCEtLSA8c2NyaXB0IGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWlkPSIxMjQ5Ig0KZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJTVEJfRnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tY29udGVudF9pZD0ic3RiLnVhIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMTEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4gLS0+

Агресія у підлітків

17.06.2021

Батьки у своїх мріях малюють слухняного і щасливого малюка. Та, на жаль, цим мріям іноді не судилося збутися. Деякі діти, дорослішаючи, особливо в підлітковому віці, стають агресивними. Але як відрізнити нормальний розвиток дитячої психіки від агресивної поведінки? Читайте в нашому матеріалі про те, які бувають причини виникнення агресії в дітей і як із нею боротися.

воспитание

Агресія ‒ деструктивна поведінка, що суперечить нормам і правилам існування в суспільстві, завдає фізичної або моральної шкоди людям або спричиняє в них психологічний дискомфорт.

Більше на тему: Як зберігати спокій, коли дитина не слухається

Причини появи агресії

Причини появи агресивної поведінки дитини можуть бути різні. Цьому сприяють деякі соматичні захворювання або захворювання головного мозку. Величезну роль відіграє виховання в сім’ї. Наприклад, ті діти, батьки яких мало приділяли часу або, навпаки, надмірно їх контролювали, можуть вирости агресивними.

воспитание

Ознаки агресивності дитини

Для того, щоб визначити, чи є у вашої дитини агресія, зіставте її поведінку з наведеними твердженнями.

Агресивна дитина:

  • часто втрачає контроль над собою;
  • часто сперечається, свариться з дорослими;
  • часто відмовляється виконувати правила;
  • часто спеціально дратує людей;
  • часто звинувачує інших у своїх помилках;
  • часто сердиться і відмовляється робити що-небудь;
  • часто заздрісна, мстива.

Однак варто уточнити: стверджувати, що дитина агресивна, можна лише в тому разі, якщо протягом хоча б півроку проявилося мінімум 4 ознаки.

Як поводитися з агресивною дитиною

Жити поруч з агресивною дитиною дуже складно. Це потребує колосальних зусиль і від дорослих, і від дітей (сестер чи братів, якщо такі є). Однак існують деякі методики, які дають змогу не тільки погасити конфлікт, а й налагодити з дитиною довірливі стосунки. Пам’ятайте, що таку поведінку, особливо в підлітковому віці, їй самій регулювати складно. Тому на батьках у таких ситуаціях лежить подвійна відповідальність.

воспитание

Ігноруйте незначну агресію.

Якщо агресія для дітей не є небезпечною, ігноруйте її. Намагайтеся не помічати реакцію дитини і спробуйте увійти до неї в довіру: «Я розумію, що ти засмучений», «Ти сердишся, бо втомився». Ваше завдання ‒ показати, що вам небайдужі її проблеми, і викликати в неї довіру. Потрібно зробити все, щоб дитина говорила з вами. Таким чином ви не втратите зв’язок і приділите їй увагу. Пам’ятайте, увага дорослого ‒ необхідність для підлітка.

Більше на тему: Топ-9 книг про виховання дитини

Акцентуйте увагу на вчинках, а не на особистості дитини.

У критичні моменти намагайтеся не акцентувати увагу на особистості. Опишіть свої почуття. Наприклад, ось так: «Ти поводишся агресивно», «Ти злишся», «Ти хочеш мене образити?». Коли говорите подібні фрази, головне,будьте спокійні. Ваша мета ‒ зосередити увагу не на підліткові, а на вчинку. Це допоможе згладити гострі кути. Коли дитина заспокоїться, обговоріть із нею поведінку і поясніть, чому так поводитись неприйнятно.

воспитание

Контролюйте власні негативні емоції.

Дитина зчитує поведінку дорослих. І якщо ви часто не можете стримати себе, чому тоді дивуєтеся аналогічній поведінці дитини. Тому батькам потрібно контролювати себе. Ви повинні показувати правильний приклад. Це допоможе налагодити стосунки з агресивним підлітком, адже ви завжди зможете сказати: «Я тебе розумію. Мені теж дуже складно. Але я хочу тобі допомогти».

Намагайтеся не кричати, не говорити фрази на кшталт «Буде так, як я сказала», не оцінюйте особистість дитини та її друзів.

Більше на тему: Книги для батьків: як виховувати дитину з самого народження

Зберігайте позитивну репутацію дитини.

Дитині дуже важко визнати свою неправоту. Публічне обговорення може її боляче вразити і призведе до посилення агресії. Щоб зберегти позитивну репутацію підлітка, використовуйте такі варіанти поведінки з ним: «Ти, можливо, погано почуваєшся», «Ти не хотів його образити». Ваша мета ‒ якомога менше конфліктувати. Інакше це викличе ще більшу агресію. Не намагайтеся повністю підпорядкувати собі дитину. Це погіршить ситуацію.

Читайте нас також у Viber та Telegram СТБ

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: