Об’єднані полоном. Проєкт «ДНК. Свої» розшукав заручників росіян з новокаховських катівень
Щонеділі телеканал СТБ в межах проєкту «ДНК. Свої» з Тетяною Висоцькою реалізує важливу соціальну місію — шукає зниклих українців через повномасштабну війну та допомагає повернути додому близьких. Цього разу команда взялася за складну, емоційну та дуже заплутану історію — пошук людей, яких катували окупанти у Новій Каховці, що на Херсонщині. Подробиці 4 випуску проєкту «ДНК. Свої» від 24.03.2024 читайте в нашому матеріалі.
На проєкт «ДНК.Свої» звернувся військовий медик Юрій Армаш із запитом розшукати тих, кого врятував і з ким поріднився у російських катівнях у Новій Каховці. Чоловік понад рік був у полоні окупантів і одразу після обміну взявся розшукувати побратимів. Та зробити це виявилося не так просто. Тому без жодного сумніву звернувся на проєкт «ДНК. Свої».
Головний герой розповів, що кожен, з ким перетинався у російських застінках, йому запам’ятався і запав в душу. Серед усіх був і військовий Владислав, який став дуже близьким для Юрія.
«У полоні ми відчували один-одного як брати. Це складно пояснити, якщо не пережив подібного», — додає Юрій Армаш.
Владислава журналісти проєкту розшукали на службі. Хлопець попри проблеми зі здоров’ям повернувся до війська.
Також Юрію Армашу не йшла з голови активістка Олена Петрівна. Вона навіть під загрозою власному життю примудрялася тримати бойовий дух іншим полоненим. Це ж підтверджує і військовий Владислав.
«Вона була нашою мамою і стержнем, який тримав нас і не давав опускати очі. Всі чотири з половиною місяці на новокаховських підвалах ми були поряд. Ми пережили багато чого. Дуже б хотілося побачити її, дізнатися як склалося її життя», — наголосив Юрій Армаш.
Виявилося, що Олена Петрівна виїхала з окупації, живе в Німеччині та забути пережите не змогла. Жінка навіть зберегла календар свого полону, що розтягнувся на 84 нестерпних дні:
«Пташечками» я позначала сильні катування. «Крапками» — більш-менш терпимі. А те, що підкреслила, то були взагалі нестерпні. Вони (росіяни) мені сказали — «таких як ти, с*ка, треба розривати й розкидати собакам, а кулю тобі треба заслужити» — розказує зі сльозами на очах Олена Петрівна.
Та попри болючі спогади, дізнавшись, що її розшукує Юрій та інші ексбранець, жінка одразу ж приїхала до Києва.
Більше на тему: «ДНК. Свої»-3 випуск 2: Возз’єднати три родини зі Сходу України, яких розділила війна
Крім дорослих «на підвалах» у Новій Каховці опинилися й діти. Тутешні школярі вели партизанську роботу у тилу ворога. Серед них й ученик Даня, сміливості якого могли позаздрити багато дорослих. Тому героям програми особливо важливо було дізнатися де зараз знаходиться хлопець. Журналісти проєкту встановили, що Данилові вдалося разом з родиною виїхати до Польщі.
Та попри низку приємних зустрічей, що відбулися у студії «ДНК.Свої» Юрія Армаша ще особливо бентежила доля 14-річної дівчинки Тетяни, яку окупанти-росіяни зґвалтували й кинули напризволяще. Тоді життя скатованої дівчинки Юрій буквально випросив в окупантів.
Фахівцям «ДНК.Свої» довелося докласти багато зусиль, щоб розшукати дівчину за кордоном. Операція з пошуку була нервовою та тривала майже два місяці. Як виявилося, Тетянка зараз у Польщі. Дівчина ні на мить не забувала про Юрія та його підтримку і потайки молилася, аби вони колись побачилися.
Щемливі зустрічі, складні та болючі історії полонених російського табору смерті у Новій Каховці дивіться у 4 випуску «ДНК. Свої» тут.
Якщо ви також шукаєте рідних, з якими втратили зв’язок через повномасштабну війну, — пишіть на пошту dnk@slm.ua або телефонуйте за номерами гарячої лінії: +38(067)690–56–69, +38(067)690–56–91.
Читайте нас також у Viber і Telegram СТБ