Моя правда

З комуналки на велику сцену: сповідь Бориса Моїсеєва

Він називає себе дитям пороку та грішним янголом, а фанати величають його королем епатажу. Яскравий, сяючий, ефектний коли дивишься на цього живчика, то у голові не вкладається, що Моїсєєву виповнилося 60. Не так давно артист однією ногою побував у могилі. Та після страшної хвороби співак знову розпочав концертну діяльність. Зробивши неможливе, він покликав у гості журналістів «Моєї правди» – не для того, щоб казками годувати, а тому, що захотів нарешті розібратися: що у його житті вигадка, а що – реальність.

Епатажний співак давно вже вийшов з дитячого віку. Але навіть у свої 60 років Борис продовжує вірити у казки. Одну казку він написав про власне життя. Вона заснована на реальних подіях.  Головний герой – він сам. Щоправда, казку ця історія мало чим нагадує – особливо на своєму початку.

Чарівне тридесяте царство, де у 1953 році мав з’явитися на світ маленький Борис, було тюрмою. Замість хоромів  – смердюча камера, замість перин – засмальцьовані койки, замість вікон – залізні ґрати. Це була жіноча колонія суворого режиму у білоруському містечку Могильов. Саме там відбувала строк політув’язнена Геня Моїсєєва – її посадили за якийсь некоректний вислів про Сталіна.

vlcsnap-2014-03-04-14h34m06З колонії мало хто повертався. Мабуть, не повернулася б і Геня, якби не завагітніла. Те, що трапляється з мільйонами жінок, для неї було справжнім дивом, адже сталося це у місці, де чоловіків можна побачити лише на картинках. Щоб уникнути скандалу, майбутню матір було звільнено достроково. Вже на волі вона народила хлопчика – Борю.

«Не понятно от кого или от чего  родился мальчик. Когда она возвратилась на завод после всех своих неприятных историй, у нее спросили: ну и как ты родила? А она им так прямо и отвечала: я родила девку с яйцами – в общем, это приклеелось ко мне с самого детства».

Щоправда чекала Геня не на хлопчика. Маючи двох старших синів-розбишак, жінка мріяла про донечку – ніжну, тендітну, лагідну. Саме такою дівчинкою вона і ростила сина.

vlcsnap-2014-03-04-14h35m46«Я с ней спал почти до 13 лет. В одной кровати. Я не представлял, как я могу быть без мамы. Мы жили в коммунальной квартире с огромным коридором – помню, я всегда хотел есть…»

Сьогоднішні розкішні апартаменти Моїсєєва вже точно не нагадують ту комуналку, у якій він жив, коли був малий. Так само різняться і страви з його меню. Хто б міг подумати, що нині з кухонними справами співак вправляється не гірше, аніж з мікрофоном на сцені. До приїзду знімальної групи СТБ Борис Моїсєев підготував ексклюзивне блюдо – деруни. Колись ці звичайні млинці з картоплі були для 5-річного Борі справжнім делікатесом. Що й казати про м’ясо…

«Я лазил по кастрюлям и воровал жратву. Тогда научился есть все – вареный лук, вареную морковь, кусок курицы, любой кусок мне было по херу.  Потому что я всегда хотел жрать. До тошноты, до рези в животе».

Та голод вдома був дрібницею у порівнянні з тим, що йому доводилося терпіти на вулиці. Серед дворової шпани по-дівчачому манірний Боря популярністю, м’яко кажучи, не користувався. Свою неприязнь діти проявляли не по-дитячому жорстоко:

«Помню, как меня засунули в бомбоубежище. Не просто канализация, а люк с дырками. Они собирались вокруг и ссали, и хохотали».

Після того випадку Боря панічно боятиметься хлопців. А про те, щоб дівчину взяти за руку зацькований юнак і мріяти не зможе. У той вечір хлопчик лише пізно ввечері наважився вилізти з каналізації. Його вкотре змішали з багном, і вкотре саме таким багном він і почувався. Витираючи сльози, Боря біг шукати підтримки там, де завжди її отримував – у маминих обіймах.

«Она не могла меня защитить. Единственное, что она мне давала – это сказка».           

vlcsnap-2014-03-04-14h35m25Мамині казки були його спасінням. Син міг годинами слухати історії, які жінка вигадувала на ходу. У них, як водиться, гидкі каченята завжди перетворювалися на прекрасних принців. А вигнанці – на кумирів. Вже тоді у серці Бориса поселиться по-дитячому наївна впевненість – таке ж диво колись станеться і з ним самим.

«Она всегда говорила так – гений. Она говорила, мол, не волнуйся. Ты хочешь быть звездой? Я сказал –  я звездой хочу быть».

На свій 6-ий день народження Боря отримує незвичний подарунок від мами – чешки. Геня приводить сина у балетний клас. Інший пацан на його місці тікав би від усіх цих пліє та піруетів на футбольне поле. Але не Боря. Тут, серед витончених танцюристів, хлопчик вперше почувається своїм.      Він загяняє себе до сьомого поту і у 14 років стає найкращим випускником спочатку Могилівської танцювальної школи, а у 16 – Мінського хореографічного училища. В 17 – Моїсєєв отримує свою першу роботу у Харківському театрі опери та балету. Хлопець сподівався, що харківська сцена стане його трампліном до всесоюзної слави, і саме тут Борис дійсно прославиться. Щоправда, все вийшло зовсім не так, як він про це мріяв.

vlcsnap-2014-03-04-14h37m24

«Балетный театр – это та же армия, там есть старики и есть новобранцы молодые. Вот старики мне и придумали всякие козни, всякие истории. Мучить меня для них было в кайф». 

Мучити – означало викрадати або й узагалі псувати концертні костюми перед самим виступом. І що частіше такі неприємності траплялися з хлопцем, то частіше його душили сльози відчаю. Можливо, одного дня Моїсєєв і втік би до мами у рідний Могилів, якби на тому розпутті він не зустрів відважного богатиря Альошу (щоправда, не Поповича, а Вороніна).

«Как-то мы с Лешкой остались в его комнате одни. Он никуда не пошел. Никуда не пошел и я. И вдруг, сидя на кровати, Лешка взял меня за руки, обнял и дико, неистово начал целовать…»

Від несподіванки Борис сторопів. Та розгубленість хлопця вже наступної миті змінилася спочатку на цікавість, а за кілька секунд переросла в ейфорію. В міцних чоловічих обіймах він вперше почувався у цілковитій безпеці. Щоправда, продовжувалось це всього лише кілька хвилин.

«Нас накрыла заведующая общагой тетя Люся. Здоровая такая бабища. Она открыла дверь и начала орать. А ведь у нас ничего не было никаких траханий, никакого секса».

vlcsnap-2014-03-04-14h34m49Було чи ні – розбиратися не стали. Наступного ранку на комсомольських зборах постановили: збочинця Моїсєєва з театру вигнати. Та боліло хлопцеві не так за те, що його вигнали, як за те, що до цього доклав руку і Олексій. На зборах Воронін з убивчою переконливістю запевнив присутніх – у тому, що сталося, він не винен. Такого удару Борис не чекав. Зраджений найдорожчою людиною, хлопець ще довго тікатиме від будь-яких стосунків. Але до того самого моменту, поки не зіштовхнеться зі справжнім коханням.

Станеться ця фатальна зустріч у литовському Каунасі. Сюди до місцевого театру Борис приїде шукати місця під сонцем, а заразом і зализувати душевні рани. На жаль, хлопець не знав, що тут його серце розіб’ють остаточно. Спершу поряд з Борисом з’явиться та, яка переконає, що місце чоловіка – поряд з жінкою. Зватимуть прекрасну королеву – Євгенією Плешкіте (неповторна місіс Картерс з «Чисто англійського вбивства»).

«Она была народной артисткой Литвы. В то время она была моей фантазией, моей мечтой».

Мрія стала реальністю, коли випадкове закулісне знайомство з красунею Євгенією швидко переросло у бурхливий службовий роман. 45-річній акторці була до вподоби сором’язливість 23–літнього незайманого танцюриста. І вона по-материнські «пригріла» Бориса спочатку під своїм крилом, а згодом – під своєю ковдрою.

vlcsnap-2014-03-04-14h37m43

«Это все свершила любовь. Любовь по имени Евгения. И она стала моей первой женщиной. Она сделала меня мужчиной. С ней я впервые познал плотскую страсть…»         

Бориса переслідувала думка сюрприз для Євгенії – він хотів подарувати їй каблучку. Окрилений парубок літав по магазинах. 6 місяців він провів наче у раю. Він думав, що таким щасливим буде і їхнє подружнє життя з Євгенією. Аж раптом казка обривається на півслові. Слава про «голубий інцидент» в Україні через заїжджих артистів докотилася і до Литви.

«На нас все ополчились – общественность, коммуняки, сотрудники театра, ее родственники. Ты народная артистка, ты звезда нации, ты выбрала педерастанад ней стоял весь этот крик и шум, издевательства…»

Крики та гамір налякали жінку. Та страшно їй було не так втратити Бориса, як залишитися без роботи. Увесь цей час підтягнутий танцюрист неабияк тішив самолюбство немолодої актриси. Але зараз їхні нічні розваги могли коштувати їй занадто дорого. Вже наступного дня жінка зробить вигляд, що взагалі не знає хлопця.

«Она ушла… Бросила меня…Это было невыносимо…»            

Борис задихався від болю. І це було наче дежавю: Воронін, потім Євгенія… Найдорожчим людям він віддавав своє серце. Вони ж, наче непотріб, жбурляли його на смітник. Борис вирішив, що більше нікого не підпустить до себе – ані жінок, ані чоловіків. І навіть, якщо інколи хтось і з’являтиметься поряд, то лише тимчасово і лише заради розваги.

«Я не позволяю себе любви для меня не приемлемо быть рабом».

vlcsnap-2014-03-04-14h37m37І лише опинившись на межі життя та смерті, Моїсєєв усвідомить, якою невиправною помилкою було після кількох невдалих романів так малодушно поставити хрест на особистому житті. У 25 найгіршим для Бориса здавалося те,  що кожного разу, втрачаючи коханих, він втрачав і роботу. Але цього разу замість відчаю хлопець вперше відчув, як у ньому закипають роздратування та злість. Більше він не оббиватиме пороги театрів. Він створить свій власний!

Еротичні костюми, сміливий макіяж, розкуті рухи – можна лише уявити, якого галасу наробило танцювальне тріо «Експресія» у кінці 70-х! Та саме цього і добивався керівник гурту Борис Моїсєєв. Оригінальним литовське тріо було настільки, що за кілька місяців після перших виступів про нього говорила вся Литва. А за якийсь рік – і весь Союз. Хвиля успіху, що підхопила Бориса, не залишила і сліду від його сердечних розчарувань. Настав час і тріо запросили до елітного юрмальского вар’єте «Морская жемчужина».

«Здесь Аллочка впервые обратила на меня внимание».

Чи міг Борис подумати тоді, що так фамільярно колись він зватиме мегазірку Аллу Борисівну Пугачову. Але одного вечора саме вона відзначила сміливі постановки танцюриста. І як би тяжко зараз співаку не було добирати слова, але захват, з яким він згадує той момент, не помітити неможливо. Далі сталося те, про що Борис не мріяв навіть у найсміливіших снах. Пугачова пропонує «Експресії» співпрацю! Він – геніальний танцюрист. Вона – геніальна співачка. Разом вони – ідеальна пара для великої сцени.

Тури, концерти, шоу-програми – Моїсєєв не тямить себе від радості, адже після виступів тисячі глядачів аплодують стоячи. Але…не Борису. За кілька років спільних виступів артист зрозуміє, що йому не місце в тіні королеви, бо геній вартий ролі соліста.

«Я понимал, что во мне что-то есть, раз на меня обратила внимания такая великая артистка».

vlcsnap-2014-03-04-14h38m15І на одному з чергових виступів Борис ошелешує велику співачку новиною. Він йде від неї. На якусь мить Пугачова втратила дар мови. Моїсєєв і сам був шокований. Але не своїм нахабством, а своєю вдачею. Адже три дні тому із держконцертом він підписав договір про закордоний гастрольний тур. Франція, Італія, Америка – ось де на нього чекала слава. Проте все виявилося інакше: за кородоном на тріо чекали… порожні зали. Ледь не щороку американські трупи вибухали на сцені новими мюзиклами. «Кішки», «Привид опери», «Джекіл та Хайд» – у порівнянні з цими  феєричними постановками  вихиляси «Експресії» здавалися дитячою дискотекою. Такими ж порожніми, як зали, швидко стали і гаманці танцюристів

«Это был полный крах! Я хотел бежать, но не знал куда… Жуткий крах… Я оказался никому не нужным. Все закончилось…»

Але після нищівного провалу на сцені, на Бориса чекав ще сильніший удар – зрада дівчат. Довгоногі красуні з його тріо без вагань проміняли білоруського боса на американських бойфрендів та шанс залишитися у США. У Бориса опустилися руки. Ані друзів, ані роботи, ані грошей. Ще не так давно зірку Моїсєєва зігрівали шалені овації публіки, та за якийсь рік у Штатах він вже марно намагався зігрітися у компанії бомжів.

«Я был на грани дикого срыва… Я жил под мостом в Нью-Орлеане. Там собирались бездомные – белые, желтые, черные. Я напивался в хлам. С жуткими типами ждал, когда меня посадят на нож. Одиночество, отверженность, страх…»          

vlcsnap-2014-03-04-14h38m03

Єдиним, що ще тримало розбитого чоловіка на цьому світі, була думка про маму, яка так любила сина, так вірила у нього. Заради неї він має встати з колін та будь-що повернутися додому. Кілька місяців чорноробочим і Борис нашкрябує грошей на квиток до Білорусії.  Чоловік ще не знає – у рідному Могилеві він побачить не маму, а її могилу

«Смерть была страшной. У мамы уже не было ног и рук из-за осложнений после сахарного диабета. За ней ухаживала одна женщина. Я тогда жил в Америке. В одну из ночей глухонемой инвалид (ее сосед) пьяным в стельку зашел в квартиру через незапертую дверь и убил маму своим костылем».

Ті дні були найстрашнішими у житті Бориса. У повному забутті він майже тиждень просидів  на могилі матері. І навіть зараз, 20 років потому, болючі спогади не відпускають:

«Я обожал матьСвятая мама. СвятаяМама далека. Мама небеса. Мама небо и земля. Моя жизнь кончилась».

vlcsnap-2014-03-04-14h42m50Скінчилася мамині казки – її геній мав стати зіркою. Натомість у свої 40 чоловік почувався порожнім місцем. Ані  кар’єри, ані родини. Але він усе виправить. Борис вигадає нову, власну казку. І цього разу – зі щасливим фіналом. І в ній він буде вже не витонченим танцюристом, а… зірковим співаком! Тим більше для Моїсєєва – справа це не нова.

Не був би Борис таким мрійником, якби він не замахнувся одразу на концертний зал  «Росія» на 2500 глядацьких місць. Зібрати стільки народу на початку 90-х було під силу лише Ротару та Пугачовій. Але зухвалому генію море здавалося по коліно. Щоправда до того моменту, поки його не ошелешили – для космічного шоу потрібна космічна сумма 30 тисяч доларів. Просити їх Моїсєєв пішов туди, куди б вже напевно не наважився прийти жоден молодий артист – до мегазірки того часу Йосипа Кобзона.

«Он не задумываясь сказал «да». С того момента прошло лет 16, и он стал моим близким другом за этого человека я отдам все».

Гроші є. Діло за малим – глядачі. І в голові чоловіка вже давно жеврів особливий план щодо їх підкорення

«Я пошел на такой ход. Сложный, грубый из-за него я очень страдаю по сегодняшний день».

vlcsnap-2014-03-04-14h31m47

За п’ять днів до концерту преса вибухає сенсаційними статтями. Люди, які звикли читати в газетах про з’їзди партій та результати п’ятирічок, раптом бачать такі заголовки: «Борис Моїсєєв – гей!» Такого ефекту Борис і сам не чекав: в одну мить про гея Моїсєєва заговорила вся країна. Одні засуджували за безсоромність, інші захоплювалися його сміливістю. Як би там не було, але ним зацікавилися – білети купували по сто доларів (шалені гроші на то час).

Та насправді народ ломився на концерти не так пісень послухати, як на власні очі подивитися на зухвалого провокатора. І Боря не розчарував: пуританська публіка, що звикла до стриманих  образів Магомаєва та Кобзона, була вбита наповал. Вже за тиждень концертів співак повертає свій борг Йосипу Давидовичу.

vlcsnap-2014-03-04-14h32m03Без голосу і без грошей, чоловік вибрався туди, куди в реальному житті дорога йому була закрита – на велику сцену. Що не кліп – провокація, що не пісня – скандал! Творіння Моїсєєва були на перших місцях у хіт-парадах. Нехай спочатку чоловіка сприймали за фріка, тепер його любили як артиста.

Все спрацювало саме так, як Борис про те мріяв. Його казка про «голубого короля» сподобалась глядачам. Тож зараз він вже не стримує фантазії. Співак  виходить на сцену не сам, а в компанії інших чоловіків. Тому всім завжди було цікаво: хто ж насправді ділив із ним ліжко останні 20 років? Але це знав лише сам Борис.

«Кто-то любит красный или желтый, а кто-то вдруг неожиданно – голубой».

Поки про Моїсєєва говорять, його казковий фрегат мчить на повних вітрилах. Аж раптом стається непередбачуване. У Моїсєєва сталася нова програма під назвою «Чужой». Навколо прем’єри був найбільший ажіотаж, так було і цього разу. Ось тільки ажіотаж цей був зовсім не таким, якого очікував Борис. Всюди до концертних залів приходили бабушки з транспарантам «гейство – це гріх».

vlcsnap-2014-03-04-14h40m29По містам колишнього Союзу прокочується хвиля протестів проти пропаганди гомосексуалізму та розпустних шоу Моїсєєва. Що для когось було піаром, для Бориса – наче лезом по серцю. У дитинстві його цькували десятки однолітків, у молодості – сотні колег по театрам, а тепер він стає ізгоєм для мільйонів людей. Під прицілами камер артист тримався, та щойно залишався на одинці з собою, його охоплювала паніка.

Борис переймався, бо ледь не все життя він поклав на те, щоб завоювати любов цих людей. І зараз він не збирався втрачати найдорожче. Аби втриматись на хвилі популярності казкар підготувався до кардинальної зміни сюжету. 20 років тому Борис став батьком. Цей ексклюзив від Моїсєєва швидко став новиною номер один, коли співак начебто випадково проговорився про це акулам пера. Після трагічного розриву з актрисою  Євгенією Плешкіте у них залишилося дещо спільне, вірніше дехто – син Амадеус!

«Мой сын живет в Польше. Одно время мы общались, но затем я прекратил общение, потому что оно было связано с оскорблениями в мой адрес».

vlcsnap-2014-03-04-14h30m21

Не встигли фанати та масмедіа оговтатися після одного шоку, як Моїсєєв з’явився на публіці у новому ще більш неймовірному образі. Таким Бориса не очікував побачити ніхто. Брутальні спортивні штані та пісня «Дикий мужчина» – «яйца, табак, перегар и щетина».

Контрольним пострілом від майстра епатажу стають ось ці світлини, на яких він обіймав жінку. У 2010 році вони поставили на вуха весь Інтернет. Борис веде під вінець американську бізнес-леді Адель Тодт! Офіційна версія: багато років пара приховувала свої стосунки. І лише перевіривши свої почуття часом, вони наважилися винести їх на люди та оголосили про підготовку до грандіозного весілля. Наскільки жінку кохає сам Моїсєєв, яскраво демонструє «скромна» обручка  на її пальці – подарунок від нареченого.

«Сегодня важно не колечко, не его размеры, а важно сегодня найти большую гармонию!»

vlcsnap-2014-03-04-14h41m03І Моїсєєв усім своїм виглядом доводить, що свою гармонію він нарешті знайшов. Принаймні, у цьому співак за найменшої можливості намагається запевнити допитливих журналістів. Черговий геніальний план винахідливого казкаря знову спрацював. Преса впевнено звітує про кількість гостей на майбутньому торжестві. Фанати закидають співака привітаннями. Все більше людей вірить у те, що для цих двох скоро й справді прозвучить марш Мендельсона. Та весілля так і не відбулося.

«У нас свадьба не получилась. В этой осени никто не виноват…»

Не винен ніхто, крім нього самого. Казкар знову загрався. Історія знову повторилася. Якби страшно це не звучало, але ледь не усе життя Бориса було лише плодом його фантазії. І  одного дня сталося те, що вмить повернуло співака з казкових декорацій у реальність. Він – помер. Звичайний московський вечір не віщував нічого лихого. Борис їхав за кермом свого авто. До виступу у клубі – півгодини, а він ще на іншому кінці столиці. Співак щосили тисне на газ. Люди, дерева, будинки – на швидкості усе це зливається в одну нечітку картинку. Перед очима лише дорога. Та раптом  зникає і вона. Чоловік різко б’є по гальмам і втрачає свідомість.

Велика проблема мовою медиків називалася ішемічним інсультом. Співак у тяжкому стані потрапляє до лікарні. В Інтернеті одразу з’являються статті з заголовками: Борис Моїсєєв – помер! І найстрашніше, що їхні автори не далекі від істини. Показники життєдіяльності мозку артиста впали до мінімуму. Та коли журналісти у прямому сенсі вже готують тексти некрологів, стається те, у що ніхто вже не вірив. Після трьох діб у комі він відкриває очі!

vlcsnap-2014-03-04-14h41m44

Повернувшись із небуття, Борис вперше був змушений повернутися до жорстокої реальності. Безсило та безпорадно чоловік очима проводив натовпи тих, хто навідував його цими днями. Колеги, знайомі, селебрітіз… Та чим більше людей до нього приходило, тим більше чоловіку  хотілося кричати від самотності. Йому – 58, а в його житті немає ні коханої людини, ні дітей.

«Мой сын, который якобы проживает в Польше – это выдумка. Самому верить хотелось бы…»

Ані дитячого сміху, ані сімейного затишку. Колись усе це чоловік проміняв на сцену і глядачів. І зараз вони були сенсом його життя. Поки ця любов взаємна, він боротиметься за неї до останнього. Ще вчора пацієнт Моїсєєв помирав під трубками апарату штучного дихання, а сьогодні він перетворив на сцену свою лікарняну палату та, сидячи в інвалідному візку, вчив танцювати увесь персонал відділення реанімації. Його сценою стала його ж лікарняна палата.

«Мне жить, б*ть, хочется! Хочется  жить! Жить, чтобы покорять публику!»

Та перш, ніж знову підкорювати публіку, Борис мав підкорити власне тіло. Кілька клінік, десятки лікарів, тисячі вправ – 58-річний чоловік, наче мала дитина, заново вчиться впевнено триматися на ногах і читати по складах. А вже через 8 місяців артист і справді видавав!

vlcsnap-2014-03-04-14h40m18«Сцена подняла меня с больничной койки – я живу этим. Нет сцены нет меня. Сцену я никогда  не брошу».

Тож хай би як лікарі не лякали Бориса можливими наслідками, сьогодні співак жодної хвилини не сидить на місці. У розпалі підготовка до нового феєричного шоу. Привід – більш, ніж серйозний – подвійний ювілей. 60 років – артист вірить у казки та 40 років – розповідає їх зі сцени.

«Шоу будет прекрасным. Это итог. Вдающаяся дата. 40 лет назад я не мог представить, что у меня получится такой светлый праздник».

Свято обов’язково вийде на славу. І на цьому святі глядачі по-домашньому зігріють співака своїми щирими оплесками. А Моїсєєв, як завжди, потішить їх черговою красивою казкою.

«Я чувствую любовь от других. Другие любят меня. Значит, я все-таки не изгой. Не изгой

vlcsnap-2014-03-04-14h33m39

Читайте також