Як розпізнати анорексію у підлітка: поради для батьків
30 серпня в ефір телеканалу СТБ вийде прем’єрний випуск унікального, 8 сезону «Зважені та щасливі». Як ми говорили раніше, у новому сезоні в шоу з’явиться щотижнева рубрика під назвою #стопанорексія, в якій фахівці детально розбиратимуть питання недостатньої ваги. А поки що ми продовжуємо знайомити вас з основними моментами захворювання, про які слід знати кожному. Про те, як розпізнати анорексію у підлітка, читайте в матеріалі.
Анорексія, що в перекладі з грецької означає «немає апетиту», – серйозна недуга, в основі якої лежить нервово-психічний розлад. Хворого турбує нав’язливе прагнення до схуднення, а також незрозумілий страх набрати навіть один зайвий кілограм.
Хворі на анорексію намагаються скинути вагу будь-якими способами, починаючи зі звичайних дієт і фізичних вправ та закінчуючи голодуванням, промиванням шлунка і штучним викликанням блювоти після кожного прийому їжі.
Більше на тему: «Зважені та щасливі» запускають спецрубрику #стопанорексія
З огляду на високий відсоток смертності однією з найнебезпечніших особливостей хвороби, яка перешкоджає своєчасному встановленню діагнозу, є небажання хворих усвідомити свою недугу. І тут на перший план виходить уважність батьків.
Основні симптоми анорексії у підлітка
Важливо знати, що основна ознака, яка відрізняє анорексію від здорового бажання скинути зайву вагу, – це те, що почуття незадоволеності власним тілом залишається навіть після досягнення ідеальної, здорової ваги. В такому випадку відбувається втрата контролю над дієтою, і чим нижче падає вага, тим більше з’являється порушень сприйняття власної ваги та самооцінки. Але є також інші ознаки:
- втрата контролю над дієтою;
- небажання спілкуватися з друзями та близькими;
- кожен прийом їжі перетворюється на ритуал;
- звуження кола інтересів;
- при захворюванні на анорексію людина регулярно відмовляється від прийомів їжі, пояснюючи це відсутністю голоду;
- навіть усвідомлюючи свою худорлявість, підліток боїться набрати навіть 1 кілограм;
- необ’єктивна оцінка власної ваги; хворому здається, що він повненький, навіть якщо на ділі все зовсім не так;
- самооцінка прямо залежить від маси тіла;
- хворий не визнає важкості свого фізичного або психологічного стану, заперечуючи будь-які проблеми;
- у дівчаток припиняються місячні, крім того, спостерігається різке погіршення настрою;
- зникає інтерес до життя, а емоційний стан значно погіршується.
Хто потрапляє в зону ризику захворіти на анорексію
- Дівчата та хлопці пубертатного періоду
- Підлітки, які мають проблеми із зайвою вагою
- Перфекціоністи, які приділяють занадто багато часу своєму зовнішньому вигляду
- Фотомоделі, деякі спортсмени
- Підлітки з конфліктних сімей
- Люди із заниженою самооцінкою
Нагадаємо, що у восьмому сезоні проект «Зважені та щасливі» створює нову щотижневу рубрику під назвою #стопанорексія. Ведуча шоу Мирослава Ульяніна на особистому досвіді знає, як важливо вчасно помітити проблему і подолати харчовий розлад. В кінці кожного ефіру вона разом із фахівцями та запрошеними гостями обговорюватиме питання недостатньої ваги: що таке анорексія, як розпізнати її у підлітка, причини виникнення та методи лікування.
Якщо ви або ваші рідні впоралися з подібною проблемою і готові поділитися своєю історією, надсилайте її опис на поштову скриньку stop@stb.ua. Всі історії ми опублікуємо на сайті СТБ, а кілька учасників будуть запрошені в шоу «Зважені та щасливі» для обговорення проблеми в рубриці #стопанорексія. Давайте разом допомагати тим, хто цього потребує. Можливо, саме ваша відверта історія допоможе комусь розпочати лікування.
Більше на тему: Що таке анорексія і чому вона виникає
Дякуємо!
Тепер редактори знають.