Один за всіх

Михайло Присяжнюк: «Один за всіх» – проект про реальних людей і реальну допомогу

Вже цієї осені гостросоціальний проект «Один за всіх» повертається на телеекрани з дванадцятим сезоном. Крім нових резонансних сюжетів, на глядачів чекає ще одне важливе оновлення – новий ведучий. Замість Дмитра Карпачова ним став юрист Михайло Присяжнюк, який протягом шести років займав крісло постійного експерта «Один за всіх». Про те, чому йому не байдужа доля проекту, про складнощі в процесі зйомок, а також чесно про недоліки української законодавчої системи Михайло Присяжнюк розповів в ексклюзивному інтерв’ю для STB.UA.

31958383_2076576022414993_8819410811974844416_n

Михайле, наскільки я знаю, ви з екс-ведучим Дмитром Карпачовим були в дуже хороших стосунках. Як сприйняли новину про те, що він збирається піти?

Усі шість років я вважав, що це програма Дмитра Карпачова, а я – його права рука. Телевізійний тандем, який у нас із ним склався, на мій погляд, є одним з найбільш вдалих на українському телебаченні. Це тандем ведучого і постійного експерта. Тандем двох друзів, які доповнюють один одного. Тандем психолога, який міг докопатися до істини, і юриста, який «брав за зябра» і прямо зі студії відправляв винного туди, де йому місце. Дізнавшись про те, що Діма збирається залишати проект, я намагався його відговорити. На жаль, його плани були визначені, а рішення прийнято.

Більше на тему: Дмитро Карпачов залишає проект «Один за всіх»

А як виникла ідея замінити Дмитра на посаді ведучого?

Скажу так. Я ніколи не думав про те, щоб стати ведучим «Один за всіх», поки там був Діма. Але коли настав час шукати йому заміну, я однозначно хотів зайняти це місце. Тому що з перших днів дуже люблю «Один за всіх». Це проект про реальних людей, реальні долі та реальну допомогу. Для мене було дуже важливо і далі вести лінію поведінки, яку ми з Дімою обрали для себе на проекті. Лінію не байдужих людей, не холодного ведучого і не експерта, який просто говорить, а людей, які чують, розуміють і допомагають. Мені принципово не хотілося пускати когось чужого, того, хто, пробачте, прийде попіаритися. Не буду приховувати, я хвилювався, поки йшло обговорення керівництвом.

Що для вас буде найскладнішим на новій посаді?

Тримати себе в рамках. Адже у експерта, на відміну від ведучого, як таких рамок немає. Ти можеш собі дозволити не приховувати емоцій. Наприклад, коли перед тобою сидить педофіл… зберігати неупередженість і не виходити з себе дуже важко. Але саме це і передбачає роль ведучого – спокій, здоровий глузд, виваженість. І з цим буде найскладніше. В іншому не думаю, що моя робота в студії «Один за всіх» істотно зміниться. Хоча б тому, що я роблю це вже шість років. Неважливо – виступаю як постійний експерт, запрошений експерт чи ведучий, все одно є люди, є історії, є проблеми, є їх обговорення. І головне – є рішення цих проблем.

«Можу з упевненістю сказати, що жодна, навіть дуже непорядна людина, не може дорікнути, що ми лише шоу.»

OzV(old studiya)

Проект «Один за всіх» існує з 2013 року. На ваш погляд, що змінилося за цей час? Чи стали глядачі інакше сприймати проект?

Я брав участь у зйомках майже всіх випусків. Зі мною записано понад 200 програм «Один за всіх». Можу сказати, що ми, безумовно, встигли завоювати повагу аудиторії. Проектів, подібних до «Один за всіх», більш ніж достатньо. Але ми кардинально відрізняємося з першого дня – тим, що не просто обговорюємо, а й допомагаємо після зйомки в студії. Як юрист я взявся за долю не одного героя. Так само роблять і всі ті експерти, професіонали, яких ми запрошуємо до студії, – психологи, психіатри, криміналісти, лікарі. Коли проект стартував, багато хто відреагував скептично – «ой, ще одні просто “потриндять”» або «скільки можна піаритися на чужих долях і горі людей?». А коли ми заходимо в дванадцятий сезон, і я вже заходжу як ведучий, можу з упевненістю сказати, що жодна, навіть дуже непорядна людина, не може дорікнути, що ми лише шоу. Так, ми не всім змогли допомогти тією мірою, якою хотілося б. Але абсолютно щоразу ми робили все, що від нас залежало.

А є щось, що вам, як новому ведучому, хотілося б змінити або додати?

У новому сезоні я планую не обмежуватися  лише розмовами в студії: буду так званим «польовим» ведучим. Якщо потрібно подати заяву, то «Один за всіх» не просто надішле її поштою, а візьме знімальну групу і разом з героями поїде в райдержадміністрацію, сільраду, поліцію… Та куди завгодно. Будемо подавати заяву разом. Так чиновники або працівники правоохоронних органів побачать, що у людей, які звернулися, є серйозна підтримка, і я впевнений – це посприяє якнайшвидшому вирішенню проблем, з якими звертаються до нашої студії.

Що є для вас найскладнішим у знімальному процесі?

Є дві складові в будь-якому знімальному процесі, які я ненавиджу. Перша – це грим. Особливо, коли він через 56 годин зйомки починає буквально «відколюватися», як погане вапно від стіни. Друга складова – не можна нікуди відійти… навіть в туалет (сміється. – Прим. ред.). Тому що коли загострюються пристрасті, емоції вирують, а герой ось-ось зізнається в чомусь серйозному – зрушити з місця неможливо. Часом в студії спливають шокуючі подробиці – про зґвалтування, вбивства, педофілію, страшні людські драми. Зйомка одного випуску триває не менше трьох годин. А буває, і п’ять, і сім… Але ти банально не можеш встати, адже це не кіно, і за яким сценарієм розвиватимуться події – невідомо.

30172001_2064116016994327_4309822854957339773_o

Чи часто на зйомках відбуваються якісь курйозні ситуації? Можете пригадати цікаву історію?

Під час запису кожної програми трапляється багато непередбачуваного – і веселого, і не дуже. Якось мені довелося одного з героїв обіймати протягом усього знімального процесу… Це був літній дідусь, який міг пересуватися лише на милицях – у нього були видалені п’яти. Як зараз пам’ятаю, його звали Зенон. В ході програми з’ясувалося, що його 15-річну онучку 4 роки ґвалтує її вітчим. І от дідусь Зенон чекав, поки вийде вітчим, і постійно у мене перепитував: «Ви, як адвокат, візьметеся, якщо я його тут…?». Насправді постраждала дівчинка розповідала настільки жахливі речі, що мені вже самому хотілося розмазати по студії цього вітчима, коли він увійде. Нарешті вітчим-ґвалтівник з’явився. І я, напевно, погано вчинив… Діма Карпачов намагався словесно стримати дідуся, а я кажу: «Зенон, можна!». І він на колінах доповз до цього вітчима, схопив за шию і почав бити кулаком в морду. Я почекав секунд 10, насолодився цим, а потім взяв, обійняв дідуся, і ми просиділи разом на дивані близько 3 годин. Радує, що вітчим прямо в студії з моєю допомогою написав заяву і отримав по заслузі.

А що, на ваш погляд, керує людьми, які самі звертаються в проект, але при цьому їхнє минуле приховує інколи страшніші таємниці, ніж те, в чому вони намагаються звинуватити когось в ефірі? Невже вони не розуміють, що їх так чи інакше виведуть на чисту воду? Можливо, це такий дивний спосіб прославитися?

Знаєте, є істотний недолік не стільки в самій українській законодавчій системі, скільки в системі виконання покарань. Закони у нас начебто складені добре, але сама частина покарання виписана дуже прозоро і розлого. Візьмемо знову ту ж педофілію. За неї в нашій країні виносять вирок по 155 статті КК України – секс з неповнолітньою. Те, що в усьому світі так і називається, педофілія, в нашій країні – секс з неповнолітньою. Давайте дивитися правді в очі: неповнолітня – це 1517 років. Але ж у випусках «Один за всіх» ми зустрічалися з тими, хто займався сексом з 3-, 4-річними дітьми. Хіба це не справжнісіньке зґвалтування?.. Але за українським законом – секс з неповнолітньою. Причому, якщо за зґвалтування можна отримати 10 років суворого режиму, то за секс з неповнолітньою – в кращому випадку 3 роки в колонії загального режиму, такому собі «поганому піонерському таборі». Засуджений навіть може вийти достроково через 1,52 роки. Не дивно, що ґвалтівник не бачить особливої ​​загрози. До того ж багато з них впевнені, що довести провину взагалі неможливо – мовляв, хто послухає дитину? Люди, які їдуть до нас в студію, думають, що відбудуться простими розмовами, як це буває в більшості подібних проектів. Але цим і відрізняється «Один за всіх»: ми не просто обговорюємо проблему, а шукаємо спосіб її вирішити. І частіше знаходимо. Сподіваюся, що люди, які впевнені, що за скоєне їм не доведеться відповідати, будуть продовжувати так само легковажно їхати до нас на проект і виїжджати з нашої студії вже в місця позбавлення волі.

«Люди, які їдуть в студію «Один за всіх», думають, що відбудуться простими розмовами, як це буває в більшості подібних проектів.»

OzV(old)ss

А як діяти у випадку, коли людина намагається приховати правду, але поліграф показує, що вона бреше? Чи можна притягнути її в такому випадку до відповідальності?

Поліграф – це хороша можливість скласти для себе враження про ту чи іншу людину. На жаль, у нас детектор брехні в судочинстві або на стадії досудового слідства в принципі не існує як явище. Але якщо слідчому професійний поліграфолог каже, що ось тут опитуваний збрехав, це береться до уваги. Висновок не буде використовуватися як матеріальний доказ в суді, але у будь-якому випадку підкаже, в якому напрямку можна копати. Я розглядаю детектор брехні як своєрідний вектор для слідчого.

Коли починаються зйомки дванадцятого сезону? Чи знаєте ви вже, з якими історіями прийдуть до вас у студію?

Зйомки «Один за всіх» стартують в кінці липня, а вже на початку вересня відбудеться прем’єра нового сезону. Історій я не знаю і навмисно не прагну дізнатися. Завжди прошу не розповідати мені ніяких подробиць, якщо не потрібна моя участь в переговорах з героями або виїзд на місце. Всі історії я хочу чути вже в студії. По-перше, первинні емоції завжди найчесніші. По-друге… навколо і так достатньо негативу.

Дивіться 2 вересня прем’єру 12 сезону «Один за всіх» на телеканалі СТБ!

Автор: Ірина Лєбєдєва

Читайте більше цікавих новин у Viber та Telegram СТБ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: