17 годин переговорів в Мінську: повне припинення вогню!

Перемовини між Україною, Росією, Німеччиною та Францією про припинення війни на Сході  за зачиненими дверима тривала практично 17 годин. Порошенко визнає, що Росія тиснула як тільки могла, вимагаючи автономії для Донбасу.

Одначе тристороння контактна група таки підписала документ щодо імплементації мінських домовленостей. У ньому нема ні автономії, ні федералізації, а лише конституційна зміна з децентралізації. І це підписання – перший крок до миру.

«Головне, що вдалося досягнути це те, що з 00:00 15 лютого, в ніч з суботи на неділю, має бути оголошено безумовне, без узгоджень, всеохоплююче припинення вогню,»- озвучує рішення Президент України.

Основні положення Мінських домовленостей:

  1. Обидві сторони зобов’язуються відвести важке озброєння, крупнокаліберну артилерію і системи залпового вогню від лінії розмежування.
  2. Виведення іноземних військ із Донбасу і роззброєння всіх незаконних банд-формувань.
  3. Обмін полоненими «всі на всіх».
  4. Україна зобов’язується розпочати діалог щодо проведення місцевих виборів в окремих районах Донеччини і Луганщини.
  5. Україна має визначити територію, на яку розповсюджується “особливий режим” і провести конституційну реформу, яка б гарантувала децентралізацію влади.
  6. Україна зобов’язується відновити бюджетне фінансування тих регіонів – це виплата пенсій і зарплат.
  7. Відновлення контролю України над кордоном із Росією після місцевих виборів.

«Можу сказати, що все було непросто і фактично нам виставляли всілякі неприйнятні умови відходу, здачі, ми не пішли на жодні ультиматуми і чітко провели позицію, що припинення вогню оголошується без будь-яких поперніх умов,»- додає Порошенко.

Уже від наступного вівторка має відбутися виведення важкого озброєння. Артилерію калібром понад 100 міліметрів відводять від Мінської лінії обидві сторони на відстань 25 км. З

Згальна буферна зона складатиме 50 км, і від 70 до 140 км буферна зона «Граду», «Урагану» і «Смерчу».

Також, відбудеться обмін полоненими всіх на всіх, але поступово, вже після 19 днів припинення вогню.

«Дуже важливо – в документі є чітке зобов’язання виведення всіх іноземних військ з території України,»- наголошує президент Порошенко.

Державний кордон перекриють тільки після місцевих виборів, і його контролюватимуть спільно ОБСЄ та українські прикордонники. І до наступного року, прогнозує Порошенко, Україна може відновити контроль над кордоном.

Поки що Україна й міжнародні організації матимуть змогу надавати допомогу Донбасу харчами й ліками, куди раніше не могли потрапити.

Також у ході перемовин, вперше порушено питання про звільнення Надії Савченко – таке звернення Порошенка підтримали і Меркель і Олланд.

«Порошенко зробив усе можливо, аби покласти край кровопролиттю як серед цивільних, так і серед військовиків на Донеччині та Луганщині. У нас з’явилася надія. Ми домовилися про запровадження мінських угод, але звісно, конкретні кроки натикатимуться на перешкоди, які нам ще доведеться долати. Президент Путін натиснув на сепаратистів, і вони погодилися зупинити вогонь у суботу о 24-00. У мене нема жодних ілюзій, ще багато роботи попереду, але це реальний шанс поліпшити становище,»- заявила Ангела Меркель.

Отже, мінські домовленості хоч і оптимістичні, але тільки усні. Порошенко, Меркель, Олланд і Путін жодних підписів під погодженою декларацією не ставили. Єдиний підписаний документ – комплекс заходів із виконання мінських домовленостей, що його завізували представники контактної групи: Леонід Кучма, російський посол Зурабов, Тельявині від ОБСЄ й лідери самопроголошених ДНР та ЛНР.

Домовленості в Мінську другий президент України назвав проривом. Одначе визнав, що роботи попереду ще дуже багато.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: