Кохана, ми вбиваємо дітей

Чого не можна говорити дітям про батька?

На пост-шоу восьмого випуску проекту «Кохана, ми вбиваємо дітей» відбулося обговорення ролі батька в житті дитини. Адже всім відомо, що дівчина вибирає для стосунків чоловіка, який схожий на батька. А хлопець завжди і у всьому буде копіювати поведінку тата. Але що робити, якщо жінка самостійно виховує дитину? Часто трапляється, що дитина чує від матері тільки негативні слова про свого батька, особливо якщо розлучення або життя з колишнім коханим були важкими. Як же правильно розповісти дитині про тата, якого немає поруч? Свою пораду дала провідний психолог проекту «Кохана, ми вбиваємо дітей», фахівець з нейропсихології когнітивного розвитку Вікторія Любаревич-Торхова.

rMzYSvHbpU0

Перше, що можна – це прикрашати історію про тата. Рано чи пізно все таємне стає явним, і дитина все одно дізнається справжню причину розлучення, а також те, яким був батько насправді. У родині Ільчук дуже важка ситуація з татом. Він міг би бути хорошим, але у нього є свої особливості і проблеми, з якими важко змиритися. Життя в страху, звичайно, кохання не додає.

Читайте також: Жінка через ревнощі вдарила і вигнала єдину подругу дочки

Інша крайність, до якої мами вдаються після розлучення – це поливати батька дитини брудом. Про тата якщо і згадувати, то тільки про те гарне, що в ньому є. Дитина обов’язково уточнить: «А чому тато не робив того і цього». Це той момент, коли потрібно говорити акуратну правду, яка нікого не принижує і не ранить почуття дитини.

Важливо пам’ятати про те, що діти, як би це не було парадоксально, підсвідомо відчувають свою провину за те, що у них такий батько. Хоча, по суті, винуватою могла б відчувати себе мама – це ж вона вибирала такого тата. Але все ж дитина це відчуває і може проявляти агресію, якщо постійно чує щось погане про батька. Або ж може вічно «бігти» від його образу, що може привести до ригідної поведінки в майбутньому як при виборі партнера – у випадку з дівчатками, або ж зайвим вимогам до себе у хлопчиків.

Читайте також: Яку роль відіграє батько в житті дітей?

Золота середина – рецепт всьому. Якщо батько – агресор, як в родині Ільчук, то потрібно розмовляти з дітьми таким чином: «Наш тато – людина дуже яскравого темпераменту, він ревнивий і хоче, щоб люди, яких він прийняв у своє коло, належали тільки йому. Він дуже важко розлучається з ними і любить все контролювати». З таким батьком потрібно говорити чемно, нейтрально, питати, як у нього справи і вести короткі розмови. Адже довга розмова схожа на запрошення в своє життя. Таким чином, ви підготуєте свою дитину до спілкування з батьком, якого вона в дитинстві боялася на тлі постійних скандалів між батьками, але якого, проте, потребуватиме у майбутньому як будь-яка дитина.

Ще один важливий момент: говорячи правду, потрібно враховувати вік дитини, підбираючи правильні слова. Якщо тато зрадив, сидить у в’язниці або помер, то можна сказати, що тато далеко і не може бути з вами; що ви не знаєте, де він знаходиться; або що тато на небі. Потім, коли дитина підросте, допускається уточнити, що тато на небі, тому що помер. А люди після смерті потрапляють на небо. Ще через деякий час скажіть: «Тато помер, тому що страждав на таку хворобу, але тобі вона не загрожує».

Читайте також: Дитина приймає наркотики: алгоритм дій для батьків

Якщо ви відразу скажете всю правду в деталях, то є велика ймовірність, що це відіб’ється на психіці дитини. Діти в маленькому віці і так тривожні, адже вони тільки знайомляться зі світом, а страх – це первинний барометр, який допомагає вижити. Не слід говорити дітям, що їхній батько помер, тому що хворів на страшну хворобу або його по-звірячому вбили на війні. Зараз це взагалі дуже активна тема. Не всі батьки вміють дозувати інформацію і часто використовують дітей в якості своїх психотерапевтів, викладаючи їм все, про що у самих болить душа. Цього не можна робити ні в якому разі.

Краще сказати: «Папа був героєм, він помер на війні, але ми завжди будемо його пам’ятати і пишатися ним. Чим частіше ми будемо про нього згадувати, тим більше часу він буде з нами поруч присутнім». А говорити: «Ці негідники взяли тата в полон, катували його розжареним залізом та інше», – це просто вбити свою дитину.

Читайте також: Як реагувати батькам, якщо дитину ображають?

Грамотна і мудра мама, яка хоче добра своїй дитині, знайде правильні і мудрі слова про батька дитини, щоб вона могла його безболісно любити. Тільки тоді дитина зможе повноцінно розвиватися і розраховувати на щасливе майбутнє.

Читайте також