Кохана, ми вбиваємо дітей

Авторитет в сім’ї: як не поступатися примхам дитини

Виховання дитини складається з безлічі складних моментів, з якими в певний час стикаються будь-який батько чи мати. Особливо важко буває матерям і батькам, які не можуть похвалитися сильним і вольовим характером. Як поводитися, щоб викликати повагу дитини і зробити так, щоб ваше слово мало для неї вагу? Як повернути або завоювати авторитет у дитини, розповідає провідний психолог програми «Кохана, ми вбіваємо дітей», фахівець з нейропсихології когнітивного розвитку Вікторія Любаревич-Торхова.

Что делать, если ребенок бьет родителей

Якщо авторитет батька чи мами раніше був, то справи йдуть набагато простіше. Якщо дитина їх раніше слухалася, а потім авторитет був втрачений, то його можна повернути. Наприклад, якщо батьки розлучилися, і дитина стала звинувачувати одного з батьків. Якщо авторитету ніколи не було, потрібно набратися терпіння і розуміти, що це буде тривати не один рік. Будуть моменти просвітління, але і будуть також і спроби дитини нівелювати ваш авторитет. Щоб його побудувати, потрібно, щоб батько чітко визначився з принципами: чого він категорично не дозволятиме робити дитині. Наприклад, лаятися матом на свою адресу.

Читайте також: Чому ми перестали старатися в стосунках

Якщо авторитету не було ніколи, потрібно діяти за системою поблажок. Якщо хтось із батьків думає, що із завтрашнього дня взагалі заборонить дитині лаятися матом, то до того моменту, коли він це вирішить, дитина вже буде пити, курити, матюкатися і приходити вечорами тоді, коли захоче. Спочатку потрібно подивитися, наскільки далеко все зайшло, а потім почати працювати тільки на свій авторитет.

Не дозволяємо лаятися матом не в принципі, а тільки стосовно себе. Решту нехай вирішує сам. Важливо правильно підібрати слова: «Якщо я сказала, що буде так. Але не тому, що я тебе не люблю, а тому що я дію заради твого блага. Якщо ти не приходиш о такій-то годині, то ти не можеш розраховувати на кишенькові гроші або не підеш кудись завтра». Обов’язково вибудовуємо правила, обговорюємо їх заздалегідь і ніколи не порушуємо. Заздалегідь – це не означає сісти з дитиною і сказати, що з сьогоднішнього дня я тут цар і вводжу такі-то правила. Це маячня.

Читайте також: 9 правил виховання щасливої дитини

Наприклад, дитина збирається на вулицю, і ви йому скажіть: «Будь ласка, я чекаю тебе до десятої. Якщо ти будеш затримуватися, то подзвони і скажи, де ти, з ким і чому затримуєшся. Це не означає те, що ти продовжуєш гуляти, а те, що затримуєшся дорогою додому, бо транспорт спізнюється. Якщо ти не береш слухавку або я не чую, що ти в безпеці, я починаю шукати тебе з міліцією. І не тому, що я тобі не довіряю, а тому що ти мені дорогий, і я буду переживати. Цей контроль я здійснюю тільки для того, щоб вчасно тебе врятувати».

Читайте також