Що робити, якщо дитина б’є батьків?
Нерідко діти героїв проекту «Кохана, ми вбіваємо дітей» направляють злобу і агресію на самих батьків. А вони, як правило, не розуміють, що причина такої поведінки в їх же помилках і криється. Психолог Вікторія Любаревич-Торхова розповіла, які причини дитячої агресії і як з нею бути?
Коли діти виказують агресію проти батьків, в першу чергу варто подумати, що хоче сказати дитина.
Може йому не вистачає ласки або уваги? Може, він у стані тривоги? Може його біль або страхи були не помічені батьками? Діти не вміють аналізувати і проговорювати проблеми. Тому вони починають несвідомо мститися. Батьки часто говорять, що дитина робить на зло. Але вони не думають, чому він це робить? Може тим, що він грюкає дверима, кричить, просить не чіпати його, огризається, стоїть просто те, що йому погано. І тут важливо розібратися чому.
Не дасть нічого просто поставити це питання на пряму. Завжди краще починати з нейтральної теми. Потім поцікавитися акуратно про ситуацію в школі, про однолітків, може щось з вчителями, або була ситуація, коли дитина відчувала сором чи страх. Ще часто буває, що дитині не вистачає саме батьківської ласки та уваги.
Читайте також: В результаті постійних сварок, дитина б’є матір
Коли це було, а потім з якоїсь причини припинилося. Батьки цього не помітили, а саме за такі речі діти можуть, що називається, «мститися».
У ситуації з родиною Манукян всі мамині думки, емоції були спрямовані на тата. І як тільки щось не виходило з чоловіком, вона все це направляла на дитину. А він їй і відповідав тим же, у своїй грубій формі.
Але якщо батько зможе прибрати цю грубу форму і включити в собі «перекладача», то він зрозуміє, що дитина намагається сказати, про яку нереалізованої потреби він повідомляє. Якби батьки вміли це робити, то вони краще б розуміли дітей і вміли робити їх більш щасливими!
Дивіться свіжий випуск проекту «Кохана, ми вбіваємо дітей»!