Як сказати дитині про смерть близької людини?
Смерть неминуча, і в житті ми стикаємося з нею, так чи інакше. І коли цей сумний момент настає, чіпляючи нашу сім’ю, то часто ми настільки болісно переживаємо це, що боїмося сказати про сумну подію дитині. Як сказати про смерть близької людини дитині? Про це розповіла Вікторія Любаревич-Торхова, психолог проекту «Кохана, ми вбіваємо дітей»
Сказати таку інформацію, безумовно, важко. Насамперед, тому, що доросла людина сама перебуває у стані горя, афекту. У такому стані нерідко батьки вдаються до уникнення розмови з дітьми, нібито, намагаючись їх захистити. Але часто це викликано не стільки переживанням, як це сказати, скільки переживанням, що дорослий не зможе допомогти дитині впоратися з горем, перебуваючи сам в горі.
Але боятися, соромитися не варто. Варто вчасно звернутися за допомогою. Якщо дорослий розуміє, що зараз не в змозі впорається сам з тим, щоб сказати новину дитині, варто вдатися до допомоги фахівця, бабусі, або будь-якого іншого людини, яку ви вважаєте мудрою. Нехай за вас хтось скаже цю новину, хто зможе підібрати правильні слова. При цьому, бажано, щоб ви перебували по можливості поруч. У таких ситуаціях максимально швидко варто сказати дитині. Можна відкласти на кілька годин, але ніяк не днів, місяців. Як було в сім’ї Кудін, коли мати місяцями приховувала це, а він випадково дізнався.
Справа в тому, що якщо дитину не поставили до відома, то виходить, його як викинули із ситуації. Але ж він залишився частиною сім’ї і бачить горе рідних, їх трагічність. Приховавши від дитини, дорослі не приховують від себе, і це горе лежить печаткою на їхніх обличчях. А дитина завжди це відчуває. І при цьому він залишається один. Втративши і того, хто помер, і того, хто залишився живий. Без інформації він не може горювати з усіма, співпереживати. І він залишається зі страхом і тривогою: життя змінилася і в гіршу сторону. Уникання говорити правду дитині призведе до того, що горе не буде пережито. Це вселяє в нього стан тривожності. І наводить до нікому бунту з його боку, до знецінення життя, і того, що він у житті робить. Він може відмовитися вчитися, стежити за собою, домагатися цілей і навіть любити маму, виявляти почуття.
Читайте також: Як говорити з дитиною на важкі теми?
Говорячи дитині про таку новину, його потрібно максимально укутати підтримкою і переживати це горе разом. Якщо хочеться плакати вам або дитині – плачте, якщо хочеться сміятися чи згадувати щось хороше – згадуйте. Якщо дитина хоче говорити про померлого, то говорите, навіть якщо боляче. Біль потрібно виливати. Переживати період бідкання – це необхідно. При цьому кажіть дитині, що зараз дуже важко, але з кожним днем буде трохи легше, і життя буде продовжуватися.