Кохана, ми вбиваємо дітей

Чому дочка повторює помилки матері?

У нашому суспільстві нерідко трапляється так, що дочка, виростаючи, повторює ті помилки, які допускала і її мати, як би копіюючи нещасну долю. Чому так виходить? Про це розповіла психолог проекту «Кохана, ми вбіваємо дітей» Вікторія Любаревич-Торхова!

По-перше, кожна дочка вихована мамою. Мама проявляє певні реакції на життєві обставини, вона коментує ці життєві обставини. Таким чином, вона прищеплює дочки реагування, цінності життя, певну філософію. Природно, що дочка потім це повторить. Це як людина, що навчається танцям, копіює рухи викладача. Теж саме стосується і ставлення до життя. За великим рахунком, це залежність, закладена біологією, тому, що дитина, народжена від матері, починає копіювати маму для того, щоб вижити. І якщо у мами є комплекси, проблеми, то у дитини, особливо у дівчинки, є всі ризики повторити мамині помилки.

Візьмемо наболілу тему про стосунки з чоловіками. Часто складається так, що де в мами не клеїлося у стосунках, там і в дочки не складається. Якщо не брати до уваги питання про сімейні цінності, підвищену тривожніть, то дочка часто повторять долю матері тому, що вона входить у відносини, вже свідомо не довіряючи партнеру. Людина намагається змінити щось, переоцінити, але так чи інакше, вже включена схема недовіри. І всякий раз така людина шукає підтвердження: я ж знала, що йому не можна довіряти, мама була права.

Найстрашніше, що мама може зробити для дочки, це обговорювати з нею стосунки з батьком, інтимні подробиці, кажучи, який він поганий, як він її ображав. Це ще гірше, ніж говорити погано про чоловіків в цілому. Можна ж сказати, що так, бувають чоловіки, які не уважні, грубі, інфантильні і так далі. Але я пам’ятаю той час, коли у нас з батьком починалися відносини, який він був ввічливий, уважний і так далі. І цей період був того вартий. Це вже більш конструктивну розмову.

Читайте також