Що таке анорексія і чому вона виникає
30 серпня на телеканалі СТБ стартує найвагоміше шоу країни «Зважені та щасливі». Восьмий сезон проекту – унікальний, адже в ньому будуть показані дві крайності проблем з вагою: не тільки занадто велика, але і критично низька. У наш час тему анорексії піднімають з обережністю. Не всі усвідомлюють, що це за хвороба і як з нею боротися. До старту нового сезону ми вирішили розповісти основні моменти, які важливо знати кожному.
Що таке анорексія
Анорексія – одне з найнебезпечніших і одночасно найпоширеніших харчових розладів. Захворювання відноситься до категорії порушень психіки, характеризується відмовою від прийому їжі й одержимістю щодо власної ваги. Даний недуг з’явився в середині XX століття і, за словами експертів, безпосередньо пов’язаний зі змінами в культурі та сприйнятті жіночої краси.
Більшою мірою до анорексії схильні молоді дівчата, а її причини найчастіше пов’язують з бажанням відповідати усталеному еталону краси. Відмова від їжі призводить не тільки до фізичного виснаження, а й до серйозних психічних порушень. Найчастіше пацієнтки з анорексією – це дівчата, які при середньому зрості важать не більше 40 кілограмів і виглядають вкрай виснаженими.
Причини виникнення анорексії
Точні причини анорексії, як і при багатьох інших психічних захворюваннях, визначити практично неможливо. Однак завдяки науковим дослідженням виділили три основні причини захворювання:
- метаболізм
- генетична схильність
- психологічні проблеми
Якщо генетична схильність, як і метаболічні функції не залежать від людини і є індивідуальними характеристиками організму, то корні психологічної причини слід шукати в голові:
- Необ’єктивне сприйняття власного тіла. Найчастіше дівчата недооцінюють результати тренувань або іншої виконаної роботи над своїм тілом і здаються собі повнішими, ніж вони є насправді. Хворі на анорексію схильні до перфекціонізму та заниженої самооцінки, а найчастіше і того й іншого одночасно.
- Недостатня увага з боку рідних, а найчастіше матері. Наприклад, дівчинка та її мати не дуже близькі. Вся турбота матері проявляється в тому, щоб її дитина була одягнена й нагодована. Дівчинка підростає, і мама перестає її годувати. Щоб повернути увагу матері, дівчинка перестає їсти, що призводить до анорексії. Причому сама вона може не усвідомлювати, що причина харчового розладу – дефіцит любові з боку найближчої людини. У процесі становлення особистості найважливіший фактор – контакт дитини з батьком або матір’ю на емоційному рівні, а всі інші знаки уваги (нова кофта, велосипед або торт) повинні відходити на другий план.
- Анорексію найчастіше пов’язують з депресією. І хоча між недугами дійсно багато спільного – розлад сну, апатія, нервозність і дратівливість, між цими розладами існує кілька серйозних відмінностей. Наприклад, антидепресанти, які прописують при депресії, лише погіршують стан анорексії, а апетит, який при депресивному стані зникає, у хворих на анорексію зберігається та контролюється лише за допомогою жорстких свідомих обмежень. Однак депресію можна вважати передумовою до розвитку хвороби.
- Почуття безпорадності. Наприклад, є дівчина, якій здається, ніби вона не контролює своє життя. Вона починає шукати розраду в тому, щоб контролювати хоча б одну, найпростішу сферу – харчування. Тут і бере початок дана проблема, адже всі 100% контролю, які повинні бути розподілені на різні сфери життя, в результаті направляються в одну-єдину, що з часом переростає в одержимість. Цей стан нерідко спричиняється надмірною опікою батьків в дитинстві, тому що вони не вчать дитину справлятися з життєвими проблемами, а вирішують їх замість неї. В результаті в дорослому віці будь-який життєвий досвід здається негативним, а почуття невпевненості в собі зростає з кожним днем.
Симптоми анорексії
- Постійне бажання схуднути. Навіть при абсолютно нормальній або навіть недостатній вазі.
- Нав’язлива боязнь набрати кілька зайвих кілограмів
- Фанатичний підрахунок калорій, абсолютне фокусування всіх інтересів на схудненні та водночас позбавлення від будь-яких інтересів, з цим не пов’язаних.
- Відмова від їжі, яку хворий на анорексію зазвичай пояснює відсутністю апетиту або недавнім прийняттям їжі.
- Ритуализация прийомів їжі, а саме – нездорово ретельне її пережовування, дивна сервіровка або нарізка незрозумілими шматками.
- Ігнорування будь-яких пов’язаних з прийомом їжі заходів
- Пригніченість і психологічний дискомфорт після їжі.
- Заперечення хворим проблеми.
- Постійне відчуття власної повноти.
- Порушення сну: часті кошмари, безсоння.
- Необгрунтований гнів, почуття образи.
- Захоплення темами, пов’язаними з їжею: різко з’явився інтерес до готування, захоплення кулінарією і приготування розкішних трапез для родичів і друзів без участі самого хворого в прийомі їжі; інтерес до різних дієт.
- Зміни в поведінці: дратівливість і смуток, що змінюють ейфорію.
Небезпечні особливості захворювання
- Це захворювання з високою смертністю – близько 20% хворих помирають. Майже половина смертельних випадків – самогубство, а основна причина природної смерті хворого на анорексію – серцева недостатність внаслідок загального виснаження.
- Люди, які страждають на анорексію, часто не визнають наявність у себе порушень і не можуть об’єктивно сприймати серйозність захворювання.
Однак при своєчасній постановці діагнозу і правильному лікуванні після активного курсу психотерапії пацієнти починають нормально харчуватися, а їх вага повністю нормалізується.
До слова, у восьмому сезоні проект «Зважені та щасливі» створює нову щотижневу рубрику під назвою #стопанорексія. Ведуча шоу Мирослава Ульяніна на своєму досвіді знає, як важливо вчасно помітити проблему і подолати харчовий розлад. В кінці кожного ефіру вона разом з фахівцями та запрошеними гостями буде обговорювати питання недостатньої ваги: що таке анорексія, як розпізнати її у дитини, причини виникнення та методи лікування.
Якщо ви або ваші рідні впоралися з подібною проблемою і готові поділитися своєю історією, надсилайте її на поштову скриньку stop@stb.ua. Всі історії будуть опубліковані на сайті СТБ, а кілька учасників будуть запрошені в шоу «Зважені та щасливі» для обговорення проблеми в рубриці # стопанорексія. Давайте разом допомагати тим, хто цього потребує. Можливо, саме ваша відверта історія допоможе комусь почати лікування.
Читайте також: Мирослава Ульяніна: Я перфекціоністка та іноді можу загратися
Дякуємо!
Тепер редактори знають.