Зважені та щасливі

Які гормони впливають на вагу, метаболізм і організм у цілому

Гормони грають велику роль у функціонуванні нашого організму. Які з них впливають на метаболізм, регуляцію ваги та інші процеси – читайте у нашому матеріалі.

Естрогени

У нашому організмі є три види естрогенів: естрадіол, естрон і естріол. Ці три види не є взаємозамінними,оскільки вони мають вирішальний вплив на жіночий організм у середньому віці.

17-бета-естрадіол (Е2)

Домінуючий у людському організмі естроген – виробляється яєчниками, а під час менопаузи його створення повністю припиняється. Естрадіол підвищує сприйнятливість до інсуліну, додає енергію, викликає гарний настрій, сприяє ясності мислення, гарної пам’яті, вмінню зосередитися, нормальному кров’яному тиску, оптимальної щільності кісток, поліпшення сну, сексуального потягу і нормальному, активному метаболічного процесу.

Читайте також: Ефективні дієти: топ-5

Зниження рівня естрадіолу в середньому віці веде до зменшеного виділення серотоніну. Втрата серотоніну веде, у свою чергу, до депресії, підвищеної дратівливості, неспокою, підвищеної чутливості до болю, розладу травлення, виникнення нав’язливих ідей, порушення нормального ритму сну. Кожен з цих факторів може уповільнити обмін речовин, і тому зниження кількості естрадіолу веде до проблеми зайвої ваги і труднощів у його скиданні.

jF7ltrM1Lf4

Естрон (Е1)

Виробляється яєчниками і жировими тканинами до і після менопаузи. Коли кількість естрадіолу знижується під час менопаузи, після видалення матки або перев’язування маткових труб, організм починає виробляти більше естрону. Високий рівень естрону пов’язаний з низькою швидкістю метаболізму і, отже, появою зайвої ваги. Естрон не запобігає небажаних змін, пов’язаних з менопаузою, змін шкіри, кісток, волосся, кров’яних судин, головного мозку та інших органів. Високий рівень естрону також підвищує ризик захворювання на рак молочних залоз і рак ендометрії матки.

Читайте також: Чим небезпечна фруктова дієта

Естріол (ЕЗ)

Найслабший з людських естрогенів, який виробляється плацентою під час вагітності, в організмі невагітних зазвичай відсутній. Через ослаблену дії його часто рекламують як «безпечний» естроген, але у рекламі не говорять, що він не володіє тими ж перевагами, що і естрадіол (Е2). Естріол не замінює втраченого під час менопаузи естрадіолу і не виконує його метаболічних функцій, тому він не відновить баланс естрогену в клімактеричний період і не прискорить обмін речовин. Але якщо ви приймаєте достатню кількість естріолу для зняття симптомів клімаксу, то цей гормон також може стимулювати функціонування матки і молочних залоз.

Прогестерон

Прогестерон готує організм до вагітності і виношування, тому жінка починає їсти за себе і за дитину. Рівень прогестерону високий у другій половині циклу, цим пояснюється апетит у цей період. Інші зміни – затримка рідини і збільшення грудей – також пояснюються роботою прогестерону з підготовки до вагітності.

Прогестерон уповільнює рух їжі по травному тракту, що дозволяє жіночому організму поглинути більше поживних речовин. У голодні часи це повинно послужити вагітним жінкам хорошу службу. (Саме тому жінка може відчувати себе «роздутою» у цей період циклу.) Прогестерон також впливає на мозок, надаючи заспокійливий ефект, але у багатьох жінок це призводить до зниження активності і до збільшення ваги.

Читайте також: Як змусити себе cхуднути

Тестостерон

У жіночому організмі є тестостерон (у крихітній  кількості, у порівнянні з чоловічим організмом), і з віком його вміст знижується. З настанням менопаузи тестостерону в жіночому організмі починає вироблятися у 2 рази менше, але це може статися і в більш молодому віці. Тестостерон сприяє не тільки здоровому сексуальному потягу, але і грає важливу роль у регуляції ваги. Цей гормон – анаболик, тобто він сприяє зростанню м’язової маси, а жири використовує у якості пального, що, в свою чергу, допомагає знизити вагу.

Детальніше я розповім про це в другій частині, з якої ви дізнаєтеся, що естрадіол разом з тестостероном сильно впливають на вагу і можуть допомогти добитися здорового балансу м’язової маси і меншої кількості жирів. Так як жінки втрачають до 95% естрадіолу і понад 50% тестостерону, коли яєчники перестають нормально функціонувати, немає нічого дивного, що в середньому віці вони змушені боротися із зайвою вагою. Адже вони втрачають величезну кількість гормонів, які сприяють росту м’язів, перешкоджають відкладенню жирів і прискорюють обмін речовин.

Читайте також: 50 найменш калорійних продуктів

ДГЕА

ДГЕА – ще один «чоловічий» гормон, що виробляється залозами, а також яєчниками перед менопаузою. ДГЕА рекламували як гормон, що допомагає скинути вагу, але він ефективний тільки для чоловіків. Сучасні дослідження довели, що жінки, які приймають цей гормон, набирають вагу і відчувають безліч побічних ефектів – втрата волосся і їх поява на обличчі, вугрі, тяга до солодощів, неспокійний сон і дратівливість. Медикаменти, що містять ДГЕА, є в широкому продажі, але, оскільки дози гормону в них для жінок занадто високі, часто зустрічаються небажані побічні ефекти.

d7YquOq9VFY

Тиреоїдні гормони

ТЗ і Т4 – основні тиреоїдні гормони, що виробляються щитовидною залозою. Це головні регулятори метаболічного процесу,  вони регулюють використання енергії та її відтворення у всіх клітинах і тканинах тіла. Обмін речовин залежить від нормального функціонування тиреоїдних гормонів і спричинених ними хімічних реакцій на клітинному рівні. При зменшенні роботи тиреоїдних гормонів, особливо коли порушено функціонування гормонів яєчників, жінки дуже легко набирають вагу, навіть якщо починають вживати низькокалорійну їжу. Іноді у випадках надмірної кількості тиреоїдних гормонів жінки набирають вагу і в першій половині циклу через підвищеного апетиту, пов’язаного з активністю цих гормонів.

Читайте також: 20 продуктів, які безжально спалюють жир

Кортизол відомий як гормон стресу, рівень якого піднімається при наявності односекундного або тривалого роздратування. Нетривалий і сильний стрес також обумовлює вихід адреналіну. Однак внаслідок як короткострокових, так і довгих реакцій на стрес і подразники жир на талії і всім животі відкладається, а не розщеплюється. Чому? Після гострого стресу ви відчуваєте голод через вихід адреналіну в кров, це веде до бажання поїсти, особливо солодкого, і в результаті ви з’їдаєте більше необхідного. Хронічний стрес залишає вас перевтоми, абсолютно знесилений і з бажанням з’їсти «заспокійливу їжу» – солодке.

Інсулін і глюкагон

Інсулін і глюкагон впливають на кількість глюкози («цукру») у крові, а також на співвідношення жирів і м’язової маси. Їх називають контррегулювальними гормонами,  вони мають протилежний вплив на кров’яний цукор (глюкозу). Інсулін знижує рівень глюкози, змушуючи її переходити з крові на клітини м’язів, де вона спалюється і виробляє енергію, або в клітини жирів, де вона сприяє їх відкладенню. Швидкість і кількість освіти інсуліну залежать від споживаних нами продуктів, їх поєднання і часу їх надходження в організм.

Дія глюкагону назад дії інсуліну. Коли мозок усвідомлює, що кількість цукру в крові знижується, глюкагон змушує печінку «виштовхувати» глюкозу з жирів у кров, за допомогою якої вона потрапляє у клітини та спалюється. На створення інсуліну впливають гормони яєчників, і навпаки. При високому рівні інсуліна при несприйнятливості до нього (інсулінорезистентності) талія жінки починає повніти. Подібне порушення реакції на інсулін спостерігається при поликистозі яєчників і при зниженій кількості естрадіолу.

Пролактин

Пролактин виробляється гіпофізом, при великій кількості є причиною зайвої ваги. Пролактин регулює утворення молока у період годування груддю. У чоловіків і жінок поза вагітністю його кількість становить менше 15-20 нг/мл, але в останньому триместрі вагітності рівень пролактину піднімається до 300 нг/мл. У перші кілька місяців після пологів його рівень падає, навіть коли мати продовжує годувати грудьми.

Коли рівень цього гормону перевищує 15-20 нг/мл, менструальний цикл стає нерегулярним, вироблення естрадіолу пригнічується. При тривалому виділенні великої кількості пролактину менструації можуть припинитися (аменорея), а з грудей почне виділятися молоко (галакторея). Це явні докази високого рівня пролактину, з яким пов’язані й інші проблеми, часто не беруть до уваги лікарями, – набирання ваги, збільшення молочних залоз, головні болі та депресія.

faaj7mS9WJA

Підвищений рівень пролактину впливає на вагу шляхом порушення апетиту годувальниці, змушуючи її споживати більше калорій – за себе і дитину. Але якщо ви не годуєте грудьми, вам не потрібно їсти за двох, і в результаті зайва їжа відкладається в організмі. Пролактин впливає на вагу і шляхом придушення роботи яєчників, що виробляють естрадіол і тестостерон, які відповідають за активні процеси метаболізму, регуляцію співвідношення інсуліну і глюкози і сприяють росту м’язів і кісток. Розмивання кісток, що призводить до передчасного остеопорозу, також вказує на недолікований випадок високого рівня пролактину.

З віком і під час клімаксу кількість цього гормону збільшується, що впливає на придбання зайвої ваги в середньому віці. Його підвищена кількість може бути також викликана стресом, виснажливими тренуваннями, гіпотиреоз, стимуляцією сосків і безліччю звичних медикаментів, таких, як прозак, паксил, золофт, селекса, Лювокс, трициклічні антидепресанти – памелор, амітриптилін та інші, тагамет, пепсід, нейролептичні засоби (навал, хальдол, малларил і інші).

Деякі утворення у гіпофізі, що виробляють багато пролактину, можуть викликати втрату зору, оскільки ці утворення, навіть будучи доброякісними за своєю природою, чинять тиск на зоровий нерв. Якщо ви підозрюєте, що у вас високий рівень пролактину, ваш лікуючий лікар запропонує вам просту перевірку крові. Для більш точного результату тест повинен проводитися з 7 до 8 ранку.

Лептин

Лептин – нещодавно відкритий білок, що виробляється у жирових клітинах, відіграє важливу роль в регуляції кількості жирів і їхньому розподілі в організмі. Виділення лептину порушується в середньому віці і в період менопаузи, тому він теж впливає на збільшення у вазі. Його назва походить від грецького слова «leptos», що означає «тонкий». Лептин виробляється у жирових клітинах, але циркулює в крові і повідомляє мозку про кількість жирових мас. Впливаючи на мозок, лептин підтримує нормальну кількість глюкози.

Лептин грає роль і в репродуктивній функції. Можливість продовжити рід знижується як через надмірну анорексії (відсутність апетиту), так і з-за надмірної огрядності. У страждаючих цими захворюваннями пацієнтів виявили високий рівень лептину та порушення регуляції його утворення. Дослідники вважають, що лептин допомогає знизити кількість споживаної їжі і підвищити використання енергії, для формування якої необхідно спалювання жирових клітин.

Одна з головних функцій лептину – стабілізуючий синтез і сприяння виходу в гіпоталамус нейропептіда У (НПУ). Дія НПУ протилежна дії лептину, він змушує нас приймати більше їжі, знижує енергетичні витрати, підвищує кількість інсуліну і кортизолу. Лептин також діє і за допомогою інших хімічних речовин, що містяться в мозку, з метою регулювання змін у кількості необхідної їжі, наприклад під час вагітності та годування. Лептин впливає на тироїдні гормони і адреналін, які також задіяні в регуляції прийнятої їжі, швидкості обміну речовин і кількості  жирів, що відкладаються.

Гормони, що впливають на вагу та метаболізм

Ви напевно помічали різницю між чоловічим і жіночим типом ожиріння як у людей, так і у тварин. На основі цієї різниці вчені роблять висновок, що естроген, тестостерон і прогестерон впливають на баланс лептину. Були проведені дослідження за змістом лептину під час менструального циклу, вагітності і штучного запліднення. У клімактеричний період у жінок спостерігається підвищений вміст жирів і їхній розподіл на тілі у формі яблука, а також нездорове кількість лептину та порушення функціонування лептіновой системи. Була висунута гіпотеза, що у середньому віці жінки менш сприйнятливі до лептину і це сприяє набуттю зайвої ваги. Резистентність до лептину пояснює, і повноту при наявності достатнього його кількості в організмі, а також резистентність до інсуліну при синдромі полікістозу яєчників.

Узагальнюючи все це, можна сказати, що при нормальній кількості лептину в організмі і сприйнятливості до нього жирові відкладення скорочуються. При низькому вмісті лептину або опірності до нього збільшується черевний жир, а також може розвинутися діабет 2 типу. Цей взаємозв’язок дуже складний, і у нас немає точного рішення даної головоломки. Сучасні дослідження стверджують, що, знайшовши заміну естрогену під час менопаузи, жінка може поліпшити сприйнятливість до лептину.

Джерело: sethealth.ru

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Image00001итьбю

Licensor’s website www.endemolshmine.com

Дякуємо!

Тепер редактори знають.