PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9Ind3dy5zdGIudWEvMXphdnNlaCIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Про підстави для позбавлення батьківських прав розповів Михайло Присяжнюк

30.06.2020

Процедура позбавлення батьківських прав досить складна. Незважаючи на те, що підстави для вилучення дитини від батьків чітко прописані в законодавстві України. Така категорія справ є непростою через моральні та процесуальні аспекти, які враховуються у суді. Аби захистити свої батьківські права та не стати жертвою маніпуляцій колишнього чоловіка – юрист та ведучий «Один за всіх»-13 Михайло Присяжнюк надав юридичну консультацію.

Михаил Присяжнюк

Держава завжди ставить інтереси дитини в центр будь-якої сімейної справи. Тому питання про позбавлення батьків права на її виховання вирішується довго і ретельно. З одного боку, виховання дитини батьками – це захист її інтересів. З іншого боку, позбавлення батька або матері батьківських прав – це певна відповідальність та міра впливу на дорослих, які злісно порушують свої обов’язки. Ба більше, дії батьків мають завдавати шкоди безпосередньо їхньому чаду та порушувати процес дорослішання.

Для розуміння, що таке порушення ваших обов’язків і чим ви можете нашкодити дитині, існує перелік у Постанові Верховного Суду. Він розтлумачив, що саме належить до ухилення від батьківських обов’язків. А саме, якщо батьки:

  1. Не надають дитині необхідного харчування, медичного догляду;
  2. Здійснюють лікування дитини, що негативно на неї впливає;
  3. Не спілкуються з дитиною в тому обсязі, який є необхідним для її нормального розвитку;
  4. Не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
  5. Не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
  6. Не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
  7. Не створюють умов для здобуття нею освіти.

Більше на тему: Що робити, якщо чоловік викрав вашу дитину, розповів Михайло Присяжнюк

Відповідно до ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України підставами для позбавлення батьківських прав є ситуації, коли батьки:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

родительские права

Проте на практиці такі підстави необхідно доводити ще багатьма засобами доказування. Наприклад, якщо йдеться про ухилення батьками від своїх обов’язків щодо виховання дитини, то суд враховуватиме думку всіх, хто оточує малечу. Братиме показання знайомих, вихователів дитячого садочка або вчителів школи. Важливим є й рішення дитячого психолога, який складає висновок, чи страждає дитина від виховання дорослих.  

Більше на тему: Що робити, якщо колишній чоловік-іноземець не сплачує аліменти?

Позовні заяви до суду з вимогою позбавлення батьківських прав можуть подавати й органи опіки та піклування. Для цього повинна бути доказова база, яка оформлюється у вигляді медичних довідок про стан дитини, характеристик із навчальних закладів тощо. Якщо ви гарна мати і розумієте, що рішення є компрометуючим проти вас, не впадайте у відчай. Процес розгляду таких справ є довготривалим і складається з низки етапів. Ба більше, відповідно до ч. 6 ст. 19 Сімейного кодексу України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини. Пам’ятайте, що ви так само маєте право на збір доказів і відстоювання права на виховання дитини.

У разі якщо колишній чоловік вирішив позбавити вас батьківських прав, аби відібрати дитину, вам необхідно знати декілька правил. По-перше, така категорія справ не вирішується виключно на підставі тверджень позивача. Питання стосовно дитини є досить емоційно напруженим і процесуально складним з точки зору доказової бази. По-друге, всі підстави, закріплені законом, є індивідуальними. І можливість їх застосування вирішує виключно суд. Тож не гайте часу і починайте самостійно збирати докази, які підтверджують якість виконання ваших батьківських обов’язків.

Читайте більше цікавих новин у Viber та Telegram СТБ

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: