Медовий Спас–2016: прикмети та традиції

Телеканал СТБ

14 серпня увесь православний світ відзначає перший з трьох Спасів – Медовий. Традиційно це і народне, й релігійне свято. Воно знаменує початок Успенського посту і прощання із жаркими літніми днями. Як же правильно відсвяткувати Медовий Спас?

Читайте також: коли яблучний спас в 2016 році?

13908403615204e9409e7270.97081149_articles_main_big

Перший Спас називають не тільки Медовим, але і Маковим (Макковія), і Спасом на воді. До середини серпня соти у вуликах вже заповнені, і пасічники починають збір меду. Існує повір’я, що в день першого Спаса пасічник обов’язково повинен заламати соти, інакше сусідні бджоли вкрадуть увесь мед.

За традицією сьогодні господині йдуть до церкви для того, щоб помолитися й освятити мед. Вважається, що в такому випадку він отримує чудодійну силу і може застосовуватися навіть як ліки від важких хвороб. Цього дня жінки печуть булочки, пряники, пироги та млинці з медом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яблучний спас 2016 – як відзначати?

3620ed831536fc9177466e2ec607d9ae

Також традиційною стравою на столі є випічка з маком. І це не випадковість, оскільки 14 серпня – день пам’яті семи старозавітних мучеників Маккавеїв. У народі це свято отримало назви Маковей, або ж Маковий Спас. Саме тому на стіл прийнято подавати різні страви з маком.

Третє іменування Спас на воді, або Мокрий Спас цей день отримав завдяки традиції освячення води. На Русі сьогодні було прийнято купати коней, свиней і всю худобу в останній раз. Також люди і самі купалися, вірячи, що такий обряд змиє їх гріхи і подарує здоров’я. Обов’язковим ритуалом було освячення нових колодязів.

Крім народних традицій, Перший Спас є і початком Успенського посту, який триває з 14 по 27 серпня. Це єдиний багатоденний пост на честь Богородиці та її Успіння. Він дуже суворий, незважаючи на те, що солодкий. Вважається, що дотримуючись цього посту, життя віруючих християн буде таким ж солодким й після смерті.

Прикмети і традиції на Медовий Спас

З 14 серпня починається період Спасівки, протягом якого прийнято допомагати оточуючим, особливо тим, хто потребує цього найбільше. У день Медового Спаса на Русі влаштовували «вдовині та сирітські помочі», тобто приносили їжу і надавали допомогу по господарству. При цьому люди примовляли: «Ти – за себе, Ми – за тебе, А Христов Спас – за всіх нас!» Важається, що Спас отримав свою назву на честь Ісуса Христа-Спасителя (Спаса). Тому всі продукти, на честь яких названо свято мають «рятівні» властивості.

Читайте також: Якого числа Спас – 2016

В Перший Спас в давні часи, бджолярі надягали чистий одяг, в новий посуд клали мед  з найкращих і найбагатших вуликів і йшли до церкви. Освяченим медом поминали батьків, пригощали жебраків і дітей.

548676069

Традиційна «Маковійська квітка» – букет з квітів і рослин у поєднанні з головками маку.

Напередодні Маковія кілька головок маку додавали до букета з квітів й лікарських рослин. Освятивши в церкви, таку «маковійську квітку» ставили біля ліжка. Вірили, що вона вбереже сім’ю від нещасть і подарує спокій й благополуччя.

У Перший Спас також є традиція замаливания «бабських гріхів». У цей день всім жінкам прощаються їхні діяння.

ВІТАННЯ!
Будь ласка, допоможіть нам покращити сайт -
поставте 3 чесних галочки:

1. Я готовий щомісяця платити за доступ до сайту без реклами:

2.

3. Мені

Будь-ласка, заповніть всі поля