Ільїн день: прикмети, обряди, традиції

Телеканал СТБ

Сьогодні 2 серпня – Ільїн день святкується в усьому світі. Ми вже розповідали про історію виникнення свята Ільїн день, а також про святого Іллю. У православних є багато прикмет, обрядів та традицій на Ільїн день. Ми зібрали найцікавіші з них в цій статті.

Ильин день обряды и традиции

2 серпня нечиста сила могла вселитися в домашніх тварин, тому іх не випускали з дому, а якщо випустили – не впускали цілий день.

У це свято ні в якому разі не можна було працювати в поле, перебувати у воді, голосно співати, кричати, перебувати під деревами або соснами з двома верхівками. На думку людей 2 серпня в Ільїн день вся нечиста сила вселялася в диких і домашніх звірів, тому не можна було випускати домашніх вихованців в цей день з дому, а якщо вже випустили – то цілий день не впускали, щоб нечисть не проникла в будинок. Вважалося, що якщо це станеться, то в будинок може потрапити блискавка, яку пошле святий Ілля на нечисту силу. Адже саме в цей день пророк скаче на своїй колісниці по небу і карає праведним гнівом всю нечисть.

2 серпня в Ільїн день селяни діставали рушниці, щоб захиститися від нечисті вселився в диких звірів. А рибалки випускали назад у водойму рибу, якщо у неї були червоні очі, тому що вважали, що в неї теж вселилася нечисть.

ильин день традиции и обрядыЯкщо в Ільїн день була гроза, то була традиція завішувати щільно всі вікна і не виходити на вулицю. Жінки повинні були пов’язувати на голову хустки. І необхідно було запалювати свічку і багато молитися, просячи Іллю врятувати сім’ю і будинок від блискавки й грому – гніву Божого. Увечері перед днем ​​Іллі селяни все навколо обкурювали ладаном і молилися, щоб уникнути покарання Іллі.

Не можна купатися в Ільїн день було тому, що вважалося – в водойми поверталася вся нечисть, яка їх покинула на Івана Купала. Ті, хто ризикував і купався, часто тонули – вважалося, що нечисть їх тягла на дно.

Також була традиція 2 серпня не випускати худобу на пасовища. З тієї ж причини, що і домашніх вихованців. Худоба могла бути покарана блискавкою і громом, якщо в нього вселиться нечиста сила.

Не можна було в Ільїн день працювати в городі. Могли згнити коріння огірків і взагалі пропасти і зіпсуватися весь урожай.

А ось пасічникам дозволялося працювати в цей день, тому що бджоли божі-пташки трудівниці і Ілля ніколи б не послав блискавку в вулик.

Прикмети на Ільїн день:

a60f95e6048a6076bc6ca88177633fab_XLПісля свята Іллі денний час доби блискавично зменшэться.
До Іллі люди купаються, а після нього з річкою прощаються.
З свята Іллі вода все холодніше.
Чути грім, то Ілля небеса об’їжджає в своїй колісниці.
Іллею жнива починається, а летечко закінчується.
До Іллі хмари пливуть за вітром, а з Іллі – проти вітру.
До Іллі навіть поп дощу не благає, а після нього баба своїм фартухом нажене.
Після Ільїна дня ніч темна і особливо довга: селяни все висипаються, а коні і корови наїдаються.
Хто потрапив у цей день під дощ, то запасся здоров’ям на весь рік.
Хто в цей день копиці вважає, той скоро все добро втратить.

Обряди на Ільїн день – 2 серпня:

5-4Бо ж не тільки люди боялися кари святого пророка, але і нечиста сила, то за народними повір’ями, намагаючись сховатися від караючого Іллі, нечисть могла не тільки вселитися в домашніх і диких тварин, і худобу, а навіть увійти в людину, яка не носить хреста.
Щоб цього не допустити 2 серпня до сходу сонця потрібно було зробити наступне. Запалити свічку з церкви і, охрестивши, сказати вголос 3 рази:

Святий Ілля, піднімаю очі і молю тебе: вбережи мене від витівок нечистих, від підступів проклятих. Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Щоб нечиста сила не сховалася в будинку і в нього не потрапили блискавки Іллі пророка, потрібно було закрити двері будинку, завісити дзеркала і заховати або накрити все блискуче, що було в будинку, а також запалювалася водохресна або четвергова свічка і читалася змова:

Свят, свят, свят! Ілля-пророк, визволи від грому трясучого, від стріли летючої. Амінь.

Але в той же час молитви до святого Іллі вважалися найбільш сильними. До пророка зверталися з абсолютно різними проханнями: від дозволу домашніх проблем до зняття порчі.

Наприклад, щоб захистити себе від псування і іншого темного чаклунства, в день Іллі-пророка потрібно було вмитися дощовою водою, сказавши 3 рази слова змови:

Ти, Ілля-пророк, туго тятиву тягнеш, влучно вогненною стрілою стріляєш, ворога і супостата вбиваєш щоб мене, раба (у) Божого (у) (ім’я), не зіпсували, щоб не ісколдовали. Амінь.

А при хворобі хворій людині потрібно було читати таку молитву:

В океані-морі варто Божий острів, на тому острові камінь лежить, на камені святий пророк Ілля з небесними ангелами сидить. Стрілами святі стріляють, від мене, (ім’я), хвороби відганяють. Нехай буде так!

Також 2 серпня був популярний обряд-змова на залучення грошей.

Потрібно було в цей день обсипати свої кімнати заговореним маком. Заговорювати мак треба було так:

Ілля щедрий, розщедрився на мій мак так,
Щоб він народив мені п’ятак,
П’ятак народив десятку,
Десятки народили б мені достатки.
Ключ, замок. Мова.
Амінь. Амінь. Амінь.

Було потрібно, щоб мак полежав в будинку 3 дні, а після цього можна було його замести і висипати під дерево.

Молитва в день Іллі 2 серпня про здоров’я:

«Молюся тобі, святий Божий Ілля! Пішли тридцять ангелів в златокованом плаття, з луки і стріли, та відбивають і відстрілюють від раба Божого (ім’ярек) уроки і призоров і пріткі, щіпоти і ломота і ветроносное язво. Спустіть мені грім і блискавку, відбивайте і відстрілювати від раба Божого уроки і призоров, потяготи і позевоти ».

ВІТАННЯ!
Будь ласка, допоможіть нам покращити сайт -
поставте 3 чесних галочки:

1. Я готовий щомісяця платити за доступ до сайту без реклами:

2.

3. Мені

Будь-ласка, заповніть всі поля