Фазиль Іскандер: історія життя письменника

Телеканал СТБ

На 88-му році життя помер класик радянської літератури Фазиль Іскандер. Причиною смерті стала гостра серцево-судинна недостатність.

iskander_650x410

Народився письменник і поет у 1929-му році в Сухумі в сім’ї колишнього власника цегляного заводу іранського походження. У 1938-му батька депортували із СРСР, і Фазиль його більше ніколи не бачив. З тих пір хлопчик ріс у гірському селі Чегем у родичів по материній лінії.

Закінчивши школу в Абхазії із золотою медаллю, Фазиль вирішує вступати до інституту у Москві. Тут він навчається спочатку у Московському бібліотечному інституті, а у 1951 році переводиться до Літературного інституту ім. А.М. Горького. Свій творчий шлях майбутній класик продовжує в Курську і Брянську, де працює журналістом. Незабаром стає редактором абхазького відділення Держвидаву.

У віці 28 років Фазиль випускає свою першу збірку віршів  «Гірські стежки». Трохи пізніше Іскандер бере участь у випуску журналу «Метрополь», де публікує повість «Маленький гігант великого сексу». За свою діяльність його відлучають від можливості друкуватися в офіційних виданнях.

Найбільшу популярність автору принесла проза. Роман-епопея «Сандро із Чегема», або ж справжній епос народного життя, як називають його критики, зробив Іскандера справжнім класиком радянської літератури. У романі він яскраво і з неперевершеною іронією описує життя людей на Кавказі, помічаючи всі тонкощі кавказької душі. У «Сандро із Чегема» справжні міста і села Абхазії межують з вигаданими, присутні нові кавказькі народності – ендурці і кунгурці, яких автор створив ще в ранньому дитинстві.

Головними творами Фазиля Іскандера також називають «Сузір’я Козлотура», «Ремзик», «Морський скорпіон», «Дерево дитинства», «Стоянка людини», «Кролики і удави» і багато інших. За мотивами його книг було знято безліч фільмів.

Фазиль Іскандер був нагороджений орденом «За заслуги перед Вітчизною» II, III, IV ступенів, вищим абхазьким орденом «Честь і слава», був лауреатом Державної премії СРСР і Державної премії РФ і премії «Тріумф».