Обряди і традиції на Івана Купала

Телеканал СТБ

Свято Івана Купала пов’язане з прославленням трьох стихій: вогню, води та літніх трав.

Читайте також: Ільїн день 2 серпня – історія свята!

Традиція палити багаття в ніч на Івана Купала з 6 на 7 липня поринає своїми коренями в язичницьке минуле, коли Івана Купала відзначали у день літнього сонцестояння. Починаючи з цього дня, світловий день ставав усе меншим, чим охоче користувалися темні сили. І щоб відігнати різного роду демонів люди виходили на масові гуляння навколо багать. Втім, збиралися не просто погрітися, а заради змагальних стрибків – хто стрибне вище всіх над багаттям, той буде найщасливішим. А вже над затухаючим вогнем, взявшись за руки, починали стрибати закохані парочки. Якщо руки розчепляться- бути і далі разом їм не судилося, а якщо втримаются разом – будуть любити один одного багато-багато років. Ще вогонь використовували для зцілення, вважаючи, що якщо спалити в купальську ніч одяг хворої людини, вона незабаром одужає. Ну а щоб надати нічному гулянню видовищності, сільські парубки підпалювали бочки та з високого берега скачували їх у воду.

Читайте також: Старий Новий рік – традиції та звичаї святкування

традиции и обычаи на Ивана Купала

Хто стрибне вище всіх над багаттям, той буде найщасливішим

Багато купальських традицій пов’язані з водою. 7 липня християни відзначають також день народження Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса в Йордані. Тому вважається, що саме з цього дня купання у відкритих водоймах стають безпечнимиз річок і озер виганяється вся нечисть. Протекція Купали над любителями поплавати і попустувати у воді триває аж до Ільїна дня, який відзначають 2 серпня. Крім цілющого купання, оздоровити тіло і душу здатна ранкова роса, а молодих дівчат вона зробить ще красивішими. Вмиваючись вранці, ввечері вони пускали по воді вінки, щоб ворожити на любов.

івана купала обичаї

Купальска ніч – саме час для ворожіння

На Івана Купала особливими цілющими силами наділялися польові трави і квітиїх збирали, сушили і використовували потім весь рік для лікування, захисту від злих духів і пристріту. Найголовнішим рослиною в цей день вважається папороть. За легендою, у купальську ніч вона може зацвісти на кілька секундлюдина, побачивши це диво, повинна зірвати квітку і бігти геть з лісу, рятуючись від нечистої сили. І якщо втекти від злих духів вдасться, то такий щасливчик навчитися розуміти мову рослин і тварин, а також зможе легко відшукувати будь-які скарби.

івана купала традиції

За легендою, у купальську ніч папортоник може зацвісти на кілька секунд – людина, побачивши це диво, повинна зірвати квітку і бігти геть з лісу, рятуючись від нечистої сили.