Документальний фільм «Службовий роман. Невідома версія»

Телеканал СТБ

«На екрані виник незвичайний кадр – панорама рухалася загальним планом Москви, і під час цієї панорами глядач бачив одночасно, як під землею мчалися назустріч один одному потяги метро, наче в розрізі, а над ними широкими проспектами неслися автомобілі й автобуси. Через мости над річкою мчалися електрички, а Москвою-рікою плили річкові трамваї. Місто кишіло людьми й транспортом, тротуарами тисячі людей поспішали в своїх справах. Багато хто з них вбігав у службові будівлі, і ми бачили ці будинки наче в розрізі. Люди вбігали в ліфти, що розвозили їх по поверхах…»

Саме так починається сценарій фільму «Службовий роман», який ми знайшли в архіві «Мосфільму». Він геть не схожий на кадри, знайомі нам от уже 30 років. Однак це не єдина розбіжність сценарію з остаточним варіантом фільму. Ба більше, багато які сцени були навіть зняті, але потім, з поки що невідомої причини, Рязановим були скорочені. Так із фільму випала ціла сюжетна лінія «секретарка Віронька та її чоловік», в якій роль чоловіка Севи – інженера сектора обчислювальних машин – грав О.Фатюшин і від ролі якого залишилися тільки дві німі появи в кадрі. У первісному варіанті це була ціла історія молодої сім'ї, що постійно сварилася й навіть надумала розводитися. Усі ті потішні сценки, які наче несерйозно розгорталися на тлі серйозного роману Новосельцева з Калугіною, дуже докладно розписані в сценарії, знімали їх понад 7 днів, однак залишилися від них тільки фотографії.

Головним же ходом фільму стане статистика – адже дія самого фільму відбувається в статистичному управлінні. От і ми допоможемо глядачеві зрозуміти кінокухню з погляду цифр. Наприклад, усі ми пам'ятаємо пісню «У природы нет плохой погоды», під яку мокнуть упродовж майже всього фільму персонажі Рязанова. Однак під час зйомок восени в Москві стояла напрочуд суха ясна погода. І щоб «замочити» своїх героїв як слід і створити дуже слізливу погоду, в Рязанова за всі дні зйомок «потрудилися» 67 поливальних і пожежних машин. В кордоні на вулицях Москви за ці дні стояли 211 міліціонерів і 76 даівців, яким за це, до речі, платили по 5 рублів за день. З 5 по 15 серпня «артист Басилашвілі брав уроки водіння» і отримав права, щоб водити «Волгу», яка за фільмом належить його персонажеві. Світлану Немоляєву, серед її серцевих страждань, «вигулювали» Ярославським вокзалом. А статуправління розміщувалося на Кузнецькому мосту – саме туди вибігають у фіналі фільму головні герої, щоб успішно поїхати в нове життя. А знаменитий сніг на зеленому листі, що підштовхнув Рязанова на написання тексту пісні, випав саме 12 жовтня, і з цього приводу були скасовані всі зйомки запланованих ігрових сцен і всі оператори з камерами роз'їхалися по різних кінцях Москви знімати цю дивну усмішку природи.

Дивіться історію створення улюбленого фільму в документальному проекті телеканалу СТБ «Службовий роман. Невідома версія» у суботу, 8 березня, о 22:20.
Форум програми «Мосфільм» – невідома версія тут
Повторення 9 березня о 10:05 на СТБ.