«Навколо світу. Індонезія»

Телеканал СТБ

Михайло Кожухов починає подорож Індонезією. На острові Суматра він побуває в гостях у племені батаків, які нещодавно з'їдали всіх заїжджих місіонерів. У Паданзі він готуватиме страви національної кухні.

Дивіться «Навколо світу. Індонезія» у четвер, 6 березня, о 17:00 на СТБ.


Екзотика комодського коловороту!

Комодо й острівці, що примикають до нього, входять до групи Малих Зондських островів і належать Індонезії. На схід від них лежить острів Флорес, де нещодавно знайшли останки карликових пітекантропів, а на захід – Сумбава й Балі. Великі ділянки суходолу тут складаються з вулканічних порід, і хоч Індонезія й славиться своїми вулканами, на території Національного парку Комодо активних немає.

Головна визначна пам'ятка цих місць – комодські дракони, що персоніфікують собою епоху динозаврів. Відкриті 1911 року, вони стали найважливішим предметом наукового й туристичного паломництва – парк, створений 1980 року, призначався насамперед для охорони саме цих тварин. Лише за чотири роки до його складу включили акваторію. Нині охоронювана площа становить – 1 817 кв. км. Головна причина багатства підводного світу Комодо – сусідство двох океанів. На думку фахівців, його акваторія – єдине місце в екваторіальній зоні, де відбувається обмін флорою й фауною між Тихим і Індійським океанами. Тут північні теплолюбні види зустрічаються з південними холодостійкими (у Південній півкулі північний напрямок асоціюється з теплом тропіків, а південь, навпаки, з холодом Антарктики).

Води Тихого океану, які омивають парк Комодо з півночі, цілий рік незмінно теплі — 26-28°С, і це в поєднанні із солоністю створює ідеальні умови для розвитку на мілководдях коралових рифів. Райські зарості, підводні сади – так називають рифи ті, кому довелось побачити їх на власні очі, а найприголомшливіше в них – багатобарвність і розмаїтість життя.

Коралові рифи – це унікальна екологічна система, що своїм існуванням завдячує скромним нескладним тваринам – кораловим поліпам. У них є дві дуже важливі особливості: здатність жити великими колоніями, які утворюються в результаті багаторазового пупкування, і вміння будувати твердий зовнішній кістяк. Перша дає коралам змогу утворювати гігантські поселення, друга забезпечує цим поселенням захист від ворогів і довголіття. Рифи існують багато мільйонів років і досягають колосальних розмірів. В їхніх завулках знаходять корм і притулок численні нерухомі й рухливі істоти: раки й молюски, морські зірки і їжаки, голотурії й асцидії, а також риби дивних форм і забарвлення.

У водах парку Комодо нараховують 253 види рифоутворювальних поліпів із 70 родів. Найчисленніші види – вогненний корал міллепора інкрустована (Millepora incrustans) і акропора симетрична (Acropora symmetrica). Досить цікавий червоний органчик тубіпора (Tubipora musica) із ряду м'яких коралів, що утворює тут великі зарості.

Інший яскравий представник морської тропічної фауни Комодо – голотурія «морське яблуко» (Pseudocolochirus violaceus) – украй рідко трапляється за межами парку. Це вигадлива голкошкіра істота – родич далекосхідних «морських огірків» кукумарій. Морські яблука вирізняються особливою отруйністю, в їхніх тканинах утримується отрута – голотоксин, яку вони викидають назовні у разі небезпеки. Одного викиду вистачає, щоб поблизу морського яблука не залишилося нічого живого. Натомість самі голотурії будуть задоволені. Вони, чудові санітари, швидко ліквідують наслідки катастрофи й залишаться красуватися на самоті.

Науковці стверджують, що на індонезійських рифах видова розмаїтість в 5-10 разів вища, ніж на знаменитих рифах Карибського моря. Крім коралів тут трапляється зо 70 видів губок – нерухомих колоніальних тварин, безліч різноманітних водоростей, кілька видів морських черепах і змій.

http://www.vokrugsveta.ru/