«Секретні матеріали. Пушер»

Телеканал СТБ

3 сезон, «Пушер»

У супермаркеті у Віргінії агент Френк Барст разом із представниками місцевого шерифа заарештує людину, відому як Пушер. Пушера закували в кайдани й посадили в броньовану машину позаду Барста й поліцейського-водія – їх відокремлює важкий сталевий екран. Коли поліцейський зупиняється на перехресті, Пушер використовує звук свого голосу, щоб опанувати розумом поліцейського. Той проти своєї волі жене машину просто на вантажівку, що наближається, – відбувається жахливе зіткнення й Пушер тікає. Барст зв'язується з Малдером і Скаллі із проханням допомогти йому в цій дивній справі.

Дивіться «Секретні матеріали. Пушер» у середу, 16 січня, о 23:45 на СТБ.


Новий спосіб читання чужих думок.

Учені розробили спосіб читання думок. Використовуючи сканери мозку, вони виявили, що люди витягують із дна пам'яті давні спогади, відтворюючи дії, за яких асоційовані з ними образи були закладені в пам’ять.

Стежачи за тим, які ділянки мозку "висвічуються", коли людина відновлює щось у пам'яті, нейрофізіологи могли передбачити, про що вона подумає ще до того, як людина це сама могла сказати. Коли-небудь це зможе допомогти людям з розладами пам'яті, наприклад тим, хто страждає на хворобу Альцгеймера.

Шон Полін із Університету Пенсільванії просив людей згадати 90 різних об'єктів, від таких визначних пам'яток як Тадж-Махал і знаменитостей на кшталт Холлі Беррі до повсякденних предметів на кшталт пінцета. При демонстрації кожної картинки вчені ставили пов'язане із зображенням запитання (наприклад: "Вам подобається Холлі Беррі?") і реєстрували мозкову діяльність обстежуваного, який думав про людину, місце або предмет.

Потім Полін і його колеги використали комп'ютерну програму для аналізу цих мозкових кадрів. У всіх дев'яти випробуваних у певних ділянках мозку підвищувалася активність. Але програма змогла вловити різницю в тім, як люди думають. Тоді вчені попросили людей згадати якнайбільше з 90 об'єктів. Використовуючи результати попереднього сканування й комп'ютерну програму, учені встановили відповідність між первісною й новою мозковою діяльністю, коли люди рилися в пам'яті.

"Нам удалося побачити, як думки спливають на поверхню", – сказав один із учасників дослідження, Кен Норман із Прінстона. Коли люди згадували Тадж-Махал, їхній мозок демонстрував ту саму модель активності, як і тоді, коли їм уперше показали картинку. Коли вони починали думати не про місце, а про предмет чи знаменитість, дослідники спостерігали підвищення активності інших ділянок мозку до того, як людина витягала спогад.

У статті, опублікованій в журналі Science, йшлося й про те, чому певні спогади важче вловити. "Люди зазвичай нічого не забувають, але деякі спогади "сплять" протягом тривалого часу, а потім раптово спливають, коли виникає потрібна асоціація", – сказав Норман. Індивідуальні розбіжності в мозковій діяльності дають певне уявлення про процес створення асоціацій.

Для людей, яким важко відновити щось у пам'яті, це дослідження може допомогти знайти спосіб розв’язати проблему. "Зрозумівши, як люди відновлюють у пам'яті минуле, ми сподіваємося розібратися, де порушується цей процес у людей із хворобою Альцгеймера та іншими розладами пам'яті", – заявив Норман. Щодо неуважних і забудькуватих людей, учені кажуть, що дослідження допоможе їм ліпше контролювати свої думки.

http://news.invictory.org/