«Навколо світу» з Михайлом Кожуховим

Телеканал СТБ

Михайло Кожухов подорожує Бразилією. Він вирушає в плавання нічною Амазонкою в пошуках крокодилів. А в Ріо-де-Жанейро відвідує шураскарію – місцевий м'ясний ресторан, де подають найрізноманітнішу "дичину".
Ще ми побуваємо на святі Навруз в Азербайджані й довідаємося більше про бойові мистецтва острова Тайвань.
Навруз – це східний Новий рік, свято приходу весни, пишне й радісне. Ведучий стрибає разом із азербайджанськими хлопцями через багаття, іде в гості, де дізнається, що слід і чого не слід робити під час Навруза. Виявляється, приміром, що серед багатьох невідомих нам звичаїв затесався й один цілком знайомий і теж пов'язаний із весняним святом. Неодмінний атрибут святкового столу – крашанки.
Не можна сказати, що, вивчаючи бойові мистецтва острова Тайвань, відразу можна стати непереможним воїном, однак ми таки дізнаємося багато нового про бойові добровольчі загони Тайваню, що існують віддавна й колись відігравали неабияку роль в обороні острова.
Дивіться «Навколо світу» з Михайлом Кожуховим у п'ятницю, 14 грудня, о 17:00 на СТБ.


Бразилія. Карнавал!

Кінець лютого в католицьких країнах – час карнавалу… Найвідомішими й найяскравішими карнавалами у світі вважаються венеціанський і бразильський. Та якщо у Венеції головна прикмета такого свята – маска, що зрівнює між собою людей різних звань і станів, то учасників бразильської феєрії поєднують невтримні веселощі, що не залишають місця умовностям. Власне карнавал – це ні що інше, як масляна, низка святкових днів напередодні Великого поста. Саме це слово походить від латинського вислову "карне валу" – тобто "прощавай, м'ясо".
Карнавал у сучасній Бразилії – це своєрідна боротьба: тут змагаються школи національного танцю самби, що поєднують мешканців одного району або невеликого міста. Оформлення платформи й костюми танцюристів у кожної школи самби свої, причому до самого карнавалу все це тримається в найсуворішій таємниці. Головного художника школи називають "карнавалеску"… Сюжетну основу свого карнавального шоу школи щороку міняють. Це може бути історична подія, подвиг легендарного героя, чи взагалі щось несподіване!

Убрання, в яких виступають танцюристи, мають блищати й переливатися – після карнавалу з вулиць Ріо-де-Жанейро забирають кілька тонн мішури, що обсипалася з костюмів. Карнавальні костюми – це не реквізит з театральної костюмерної, котрий довгі роки припадає пилом на вішалках і поновлюється до чергової вистави. Їх радше можна порівняти з весільною сукнею – шиються індивідуально для кожної дівчини й надіваються раз у житті.
Щоб гідно виступити на самбодромі, танцюристам доводиться довго практикуватися… Втім, роблять вони це з неабияким задоволенням. Тим паче що головне місце репетицій – набережна, що простягнулася уздовж пляжу Копакабана, наймальовничішого та найвідомішого в Ріо. На танцюристах немає пишного вбрання – адже вони, так би мовити, одноразові й надіваються тільки в день проходження самбодромом… Однак самба від цього не стає менш запальною. Репетиції проходять по буднях, після кінця робочого дня й тривають до ночі… Перешкодити їм не може ніщо, навіть дощ, якщо це, звісно, не тропічна злива. Репетиції починаються задовго до карнавалу – власне, майже відразу після закінчення попереднього. І хоча танцювати самбу бразильці вміють із дитинства, не осоромитися на очах вимогливої публіки дівчатам буде нелегко.

Одна з головних особливостей карнавалу в Ріо-де-Жанейро, що відрізняють його від карнавалів в інших бразильських містах, полягає в тім, що в ньому свято й змагання певною мірою розділені. Святкова хода, пройшовши вулицями, заходить до споруди, що нагадує стадіон. Вона називається самбодромом і призначена спеціально для змагань шкіл самби – нічого подібного немає ніде, крім Ріо. Трибуни заповнюють 70 000 глядачів. А на арену, що за площею дорівнює кільком футбольним полям, вийдуть головні герої свята. Журі розташовується теж тут, на трибуні. Його завдання – вибрати найкращу в місті школу. І хоча матеріального зиску переможці не мають, престиж змагання настільки високий, що склад журі до останнього моменту тримається в найсуворішій таємниці.
http://www.vokrugsveta.ru/