«Російські сенсації. Закритий показ: таємниці російського Голівуду»

Телеканал СТБ

Невідомі історії знаменитих кінофільмів. Як КДБ піддав цензурі Шерлока Холмса? І чому останній фільм з Любов'ю Орловою опинився на полиці? Яку сцену вирізали зі «Службового роману»? Від кого негреня Джим з легендарного «Цирку» втік до США? І кому поламав життя – «цигель-цигель, ай лю-лю»? А також: невідомі кінопроби, кіноляпи й де похований Гаррі Потер?
Дивіться «Російські сенсації. Закритий показ: таємниці російського Голівуду» у неділю, 16 грудня, о 22:05 на СТБ.


«Службовий роман»

Переглядаючи цей фільм, ловиш себе на думці, що побачив щось нове, чого раніше не зауважував. Картина актуальна й сьогодні, адже всі події, відображені в ній, мають місце в нинішньому житті.
30 років тому, 1977 року, на екрани країни вийшов знаменитий «Службовий роман».
Картина була знята за п'єсою «Товариші по службі» Рязанова й Брагинського всього за 22 дні. Підготовка до знімань проходила теж швидко. У самому фільмі багато елементів імпровізації. Аліса Фрейндліх і Мягков здобули заслужене визнання радянських глядачів.

Як розповідає Аліса Фрейндліх, вони з Рязановим «облазили всі костюмерні, вибираючи найгунявіші сукні, черевики й плащі», щоб створити образ справжньої радянської замученої життям жінки. Рязанов довго не міг підібрати підходящі окуляри в грубій оправі, і його виручив оператор фільму Володимир Нахабцев – на головній героїні красуються старі окуляри його батька.
Управління статистики знімали в одному з будинків міністерства річкового флоту на Кузнецьком мосту. Актори багато імпровізували, тож знятого матеріалу вистачило б на 4 серії. Багато чого у фільмі – випадкові знахідки акторів. Зелені дерева під снігом – теж випадковість, як і знаменитий хіт «У природи немає поганої погоди». Вірші цієї пісні Рязанов придумав сам, коли гуляв підмосковним лісом, і видав їх за поезію Вільяма Блейка.
ФРЕЙНДЛІХ СНИЛАСЯ РЯЗАНОВУ
Ельдар Олександрович ще до початку знімань визначив виконавців головних ролей. Те, що Новосельцева й Калугіну мають втілити на екрані Мягков і Фрейндліх, він навіть не брав під сумнів. Олег Басилашвілі, довідавшись, що його затвердили грати неприємного Самохвалова, застрайкував і спробував знайти відмовку: «Ельдаре Олександровичу! Я змучився постійними перельотами з Ленінграда до Москви й назад. Ну який з мене Самохвалов? Я ж пожований увесь і пом'ятий!» Однак режисер був непохитний. Гримерам доводилося подовгу доводити до потрібної кондиції утомленого Олега Валеріановича, надаючи йому лиск кар'єриста й інтригана. Щодо «мимри» Калугіної, то Аліса Фрейндліх у недоладних черевиках, величезних рогових окулярах і старомодному плащі Рязанову просто снилася. У Ленінград на домашню адресу акторки була відправлена цінна бандероль із текстом п'єси й припискою режисера: «Алісочко Брунівно, не відмовте, благаю! Прошу Вас зіграти головну роль». І вона погодилася.

КРИЛАТІ ВИСЛОВИ З ФІЛЬМУ
«Труд облагораживает человека, и поэтому люди с удовольствием ходят на работу».
«Оклад у нее секретарский, а наряды сплошь заграничные».
«Да идите вы… в бухгалтерию!»
«Можно и зайца научить курить – нет ничего невозможного для человека с интеллектом!»
«Клубный пиджак для Дома культуры? Туда тоже можно!»
«У меня двое детей: мальчик… и тоже мальчик».
«Личные дела нужно решать без привлечения общественности».
«Я до пятидесяти не доживу: на вредной работе».
«Она знает дело, которым руководит. Такое тоже бывает».
«Пенсия на горизонте, а и она туда же – просто какая-то сексуальная революция»
КІНОЛЯПИ В УЛЮБЛЕНОМУ ФІЛЬМІ
Уважний глядач без зусиль побачить у «Службовому романі» низку недоладностей і ляпів. Наприклад, на нове місце роботи Самохвалів приїжджає на власній «Волзі». Виходить із автомобіля, замикає двері й входить у будівлю, при цьому залишаючи вікно в машині… майже повністю відкритим.
Ще один промах допущений у сцені, коли Новосельцев сідає за кермо тієї самої «Волги». У якийсь момент антена на машині складена, а коли наступної секунди камера показує «Волгу» з іншого боку, антена виявляється витягнутою!
До речі, мало хто знає про те, що Басилашвілі тоді геть не вмів кермувати. Актора навчили, як треба рушати й зупиняти, і цього виявилося достатнім, щоб не запрошувати дублера. Водійське посвідчення Олег Валеріанович одержав тільки 1989 року, після придбання свого першого автомобіля «Жигулі» ВАЗ-2106, коли йому виповнилося 55 років!
http://www.vesti.dp.ua/