«Російські сенсації. Машина влади»

Телеканал СТБ

Що правителі Росії приховували один від одного та від громадян своєї країни? Німецьке коріння Леніна: хто з родичів Ілліча служив у Третьому рейху? Що пов'язувало Брежнєва та його медсестру: єдине інтерв'ю доглядальниці генсека Ніни Коров’якової. Від чого насправді помер Ленін, і на якому цвинтарі похований його син від Інеси Арманд? Чи стукав Хрущов черевиком по трибуні ООН? Чи служив Горбачов в армії? Незручна біографія Андропова: чому легендарний глава КДБ приховував від своїх дітей прізвище матері? А також подробиці замаху на генсека: чому ця інформація дотепер уважається державною таємницею?

Дивіться «Російські сенсації. Машина влади» у неділю, 9 грудня, о 22:10 на СТБ.


Виступ Хрущова в ООН: а чи був черевик?

1960 року глава Радянського Союзу Микита Хрущов, виступаючи на Генеральній асамблеї ООН і викриваючи імперіалізм, у запалі зняв із ноги черевик і почав стукати ним по трибуні. Цей випадок дотепер згадують поряд з "кузькиною матір'ю" та кукурудзою. Згодом у мемуарах Хрущов написав, що цим жестом підтримував визвольний рух народів Азії й Африки.

Усупереч легенді, за даними "старожилів" ООН, радянський лідер стукав взуттям не з трибуни, а зі свого місця в залі. Спочатку він орудував відкидним пюпітром, а вже потім черевиком. До речі, ніякою ядерною війною тоді Хрущов не погрожував. Насправді він протестував проти виступу представника франкістської Іспанії.

Єдиний син Микити Хрущова Сергій Хрущов, почесний професор "Університету Брауна" у США вважає, що ця історія вигадана. "Я вам можу розповісти, як це було. Іде рутинна нарада. В якийсь момент журналісти оточили батька, і хтось наступив йому на ногу. Черевик злетів. А він же був повною людиною, і нагинатися не став. Черевик поставив поруч, на стіл. І в якийсь момент захотів втрутитися в обговорення. Почав махати цим черевиком, привертаючи увагу. От і все. Але що цікаво: мій лондонський видавець попросив знайти цей історичний черевик, я знайшов пару, в якій він поїхав тоді до США, і віддав. І потім несподівано з'ясувалося, що це не той черевик. На знімку інший. Виявляється, у Нью-Йорку тоді було спекотно, і йому купили якісь сандалії, американські, напевно. От у них він і був".

Історики стверджують, що таки все відбувалося не так. Є кадри кінохроніки, на яких Микита Хрущов стукає черевиком саме в залі засідань ООН. Мабуть, Сергій Микитович говорить про інший епізод.

Дотепер про цей випадок запитують абсолютно всі туристи, що приходять на екскурсію в ООН. А одна американська газета оголосила конкурс: хто надасть наочний доказ того, що Хрущов стукав черевиком у будівлі ООН, одержить велику грошову винагороду.

http://hist.org.ua/