«Теорія неймовірності»

Телеканал СТБ

Афект – це зміна свідомості. Це стан, коли людина не може керувати не лише своїми емоціями, а й діями.

Зазвичай слово "афект" асоціюється зі злочинами. Криміналісти так формулюють причини афекту: "афект може бути спричинений якимись діями або словами (образою) потерпілого". Неконтрольований гнів може виплеснутися найрізноманітнішим чином. Навіть найбоязкіша й необразлива людина може не просто сильно вдарити свого супротивника, а навіть убити.

Часто судові розгляди сильно затягуються через неможливість визначити: чи перебувала людина в момент злочину в стані афекту?

Однак афект трапляється не лише в злочинах. Відомі випадки, коли люди здійснювала подвиги в стані афекту. Згадати хоча б подвиг Матросова, котрий не інакше як у стані афекту закрив собою амбразуру.

Ба більше, спецслужби завжди цікавилися цим аспектом свідомості людини. Проводилися спеціальні тренування з доведення до стану афекту. Адже в цьому стані в людини, по-перше, геть відсутнє почуття страху, а по-друге, дійсно розкриваються надздатності.

Було й таке, коли на будівництві на дитину впала бетонна плита вагою в кілька сотень кілограмів. Матір у стані афекту підняла цю плиту, сподіваючись урятувати своє чадо.

Дивіться «Теорію неймовірності. Стан афекту» у п'ятницю, 7 грудня, о 07:15 на СТБ.

Афект

Афект – від лат. «аffectus» – робити згідно з почуттям.

Психологи й психіатри визначають афект як короткочасний і надзвичайно сильний емоційний розряд, що виникає в екстремальних умовах, коли суб'єкт не може впоратися із ситуацією.

На відміну від фізіологічного стресу, афект супроводжується таким надмірним нервово-психічним перезбудженням, що призводить до тимчасової дезорганізації свідомості та граничної активізації імпульсивних дій. У стресі проявляються максимальні адаптаційні можливості індивіда. Стрес – необхідний для життя, афект – небезпечний для нього.

Надто показові в цьому плані досліди І.П. Павлова. Учений у дослідах на собаках виробляв позитивний умовний рефлекс на 100 ударів метронома й негативний на 108 ударів. Якщо ж пред'являлося 104 удари, у собаки починалася «афективна» реакція з різко вираженим руховим порушенням, люттю й прагненням утекти з кімнати.

http://yurpsy.by.ru/