Солдатська бувальщина Івана Бровкина

Телеканал СТБ

Сільський хлопець Ваня Бровкин постійно потрапляє в дурні ситуації, через що односільчани з нього глузують, а голова колгоспу забороняє своїй дочці з ним ходити. Одного разу Іван, певна річ, випадково, втопив у річці колгоспний трактор. Від справедливого покарання його рятує повістка з військкомату. І хоча односільчани не відразу дали йому рекомендацію на службу в лавах Радянської армії, Іван Бровкин незабаром стає солдатом… Дивіться «Солдат Іван Бровкин» у понеділок, 12 листопада, о 19:15 на СТБ

А зараз про виконавця головної ролі у фільмі «Солдат Іван Бровкин» Леоніда Харітонова. У 1954 року Леонід Харитонов уперше знявся в кіно. Славу йому принесла перша ж роль у фільмі "Школа мужності", де він знімався ще будучи студентом. А через рік на екрани країни вийшов "Солдат Іван Бровкин".

Улітку 1955 року на вулицях Сухумі військовий патруль затримав молодого солдата. Той не привітав офіцера й був явно не за статутом одягнений: ремінь не затягнутий, комірець розстібнутий. Зупинений патрулем солдат, замість того щоб стати "струнко", намагався сперечатися. Патруль доставив його в комендатуру. Яким ж був подив офіцера, який патрулював того дня, коли через десять хвилин затриманий, посміхаючись, вийшов із комендатури, так ще й у супроводі самого коменданта.

– Дивіться, більше не попадайтеся! Якщо на вас форма, носіть її, як зазначено в уставі, – сказав комендант, потиснувши руку на прощання.
– Так! – клацнув підборами солдат.
– Актор це, – пояснив комендант офіцерові. – "Школу мужності" бачили? От він там грав.

Цей потішний випадок стався з Леонідом Харитоновим під час знімань фільму "Солдат Іван Бровкин". Щоб актор звик до костюма свого героя, йому дозволили носити солдатську форму. До речі, це був перший і останній випадок у житті Харитонова, коли глядачі не впізнали його… Щоб влізти в шкуру героя, Харитонов годинами займався стройовою підготовкою, учився водити трактор, мотоцикл. І навідріз відмовився від співака-дублера. "Хочу співати сам", – заявив актор і наполіг на своєму. Кажуть, що й сценарій цієї комедії Леонід Володимирович вивчав кілька тижнів. Вдумувався в кожний його рядок, намагаючись уявити "непутящого" Ваню, в якого все виходить недоладно.

Ця "непутящість" – відправна риса в образі Івана Бровкина – змусила Харитонова поламати голову. Він ніяк не міг збагнути, в чому вона виражалася – у простодушності чи, навпаки, у хитромудрості? Може, Іван Бровкин – типовий Іван-дурник з російської казки?

Коли фільм "Солдат Іван Бровкин" вийшов на екрани, Леонід Харитонов став кумиром покоління. Його славу можна порівняти тільки з Гагарінською! Йому пишуть листи солдати, дівчата, матері й бабусі, актора запрошують на творчі зустрічі в клуби, школи, на заводи та стадіони…

За кілька років вийшло зо десять картин із Харитоновим у головній ролі. Він створив нового соціального героя – доброго, скромного, чарівного й… непутящого. Персонажі Харитонова не лише виховували, а й веселили, за що актора любили глядачі всіх поколінь. Він і сам був схожий на своїх героїв: ніколи за себе не просив, жив скромно, спілкувався з усіма на рівних, натомість прибігав на допомогу за першим закликом.

За матеріалами www.rusactors.ru